wikipedia.org

Keď používame viac vody než sa prirodzene vracia späť do systému, čerpáme zásoby, a tak vzniká jednoduchá rovnica, ktorá je krutou realitou dnešného sveta. Vysušujeme jazerá, rieky a moria.

V roku 1960 podnikol Sovietský zväz významný projekt na vyprahnutých planiach Kazachstanu Turkmenistanu a Uzbekistanu. Projekt mal za úlohu zavodniť suché plochy, kde neskôr vybudovali farmy na bavlnu a iné plodiny. Voda do týchto fariem bola napájaná z riek Syr Darya a Amu Darya, ktoré sú a vždy aj boli hlavným prítokom do Aralského jazera. 

Ak by vás zaujímalo, ktorých 6 riek a jazier je vďaka nám na pokraji úplného zániku, čítajte tento článok.

Toto jazero bolo kedysi štvrté najväčšie na našej planéte, s rozlohou 68 000 kilometrov štvorcových. Dnes je jeho rozloha o 90% menšia, kvôli industrialnému vysušovaniu. Zmenu od roku 1960 do roku 2016 zachytili aj satelity NASA. Z pôvodného jazera sa podarilo zachrániť už len Severné Aralské jazero, na ktorom bola v roku 2005 vybudovaná hrádza vládou Kazachstanu ako posledná záchrana.

wikipedia.org
wikipedia.org

Východná časť Aralského jazera už úplne vyschla a teraz sa nazýva aj Aralkumská púšť. V budúcnosti sa očakáva postupné vyschnutie aj ostatných častí Aralského jazera, s výnimkou Severného Aralského jazera, ktoré je umelo zavodňované a hladina je udržiavaná vodohospodármi. Spolu s Černobyľskou haváriou sa vysychanie Aralského jazera považuje za najväčšie ekologické katastrofy v histórii.

[youtube 5h1hasGPxDY 720 410]

iMeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )