Foto: SITA/AP

Podobne ako človek, aj zviera je sociálny tvor a nemalo by svoj život tráviť v samote.

Napriek tomu sa však stáva, že zviera prežije v zajatí celé roky osamote, v zlých podmienkach a bez nádeje na lepší život. Zdá sa však, že v prípade najosamelejšieho slona na svete nádej predsa len existuje.

Slon žije v neslávne známej zoo už 35 rokov

Ako informuje organizácia snažiaca sa zabezpečiť zvieratám lepší život, Four Paws, najosamelejší slon na svete sa konečne dočká partnerky. Ako píše portál The Independent, slon žije v pakistanskej zoologickej záhrade v neznesiteľných podmienkach. Zdá sa však, že sa bude mať konečne lepšie.

Slon menom Kaavan žije v neslávne známej zoo Marghazar už 35 rokov, pričom o zlepšenie jeho životných podmienok sa snažia nielen aktivisti. Kaavan si získal aj pozornosť celebrít, vrátane Cher, ktorá sa už štyri roky snaží prispieť k tomu, aby bol slon preložený na lepšie miesto.

Foto: SITA/AP

Martin Bauer, hovorca organizácie Four Paws, sa vyjadril, že Kaavan konečne dostal odobrenie od veterinárov a môže cestovať. V blízkej budúcnosti ho pravdepodobne premiestnia do rezervácie v Kambodži. Tu bude mať konečne nielen lepšie podmienky pre život, ale aj spoločnosť ďalších slonov.

O slona bude dobre postarané, okrem toho, že bol osamelý, bol totiž v zoologickej záhrade aj zanedbaný a podvýživený. Následkom nedostatku pohybu bol však zároveň aj obézny a kvôli nevhodnému terénu vo výbehu má aj poškodené a zdeformované nechty na nohách.

Desiatky zvierat zahynuli a stovky zmizli

Kvôli systematickému zanedbávaniu zvierat sa zoologickou záhradou začali zaoberať už aj pakistanské úrady. Tie po prešetrení v máji tohto roka nariadili, že musí svoje brány zavrieť. Zo zoo tak bude prevezený nielen slon, ale aj ďalšie zanedbané zvieratá, vrátane tancujúcich medveďov, jednej z atrakcií, ktorá mala prilákať turistov.

Foto: SITA/AP

Nepodarilo sa však zachrániť všetky zvieratá. Záchrana prišla príliš neskoro pre dva levy. Tie zahynuli koncom júla po neúspešnom pokuse o transport. Miestni ošetrovatelia totiž v ich výbehu založili požiar, aby levy prinútili vbehnúť do transportačných klietok. Nejde však ani zďaleka o ojedinelý prípad, od roku 2016 zahynuli desiatky zvierat a stovky za nejasných okolností zmizli.

Aj Kaavana sa podarilo zachrániť až po štyroch rokoch. Slon sa do zoo dostal v roku 1985 zo Srí Lanky. Spočiatku malý výbeh zdieľal so slonicou Saheli, tá však zahynula v roku 2012. Odvtedy bol Kaavan osamelý a chýbali mu podnety na spestrenie života, následkom čoho sa zmenilo aj jeho správanie. Napríklad, celé hodiny stál a kýval hlavou zo strany na stranu, čo je u zvieraťa jasný príznak psychického utrpenia. Po 35 rokoch má však slon konečne nádej na lepší život.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )