thecomeup.com

Lukáš Mužla / / Veda
Účinky marihuany na ľudský organizmus, to je stále doposiaľ neprebádaná téma. Aj keď už existujú aké-také závery o ťažkostiach, a naopak, o pozitívach, ktoré táto rastlina...

Účinky marihuany na ľudský organizmus, to je stále doposiaľ neprebádaná téma. Aj keď už existujú aké-také závery o ťažkostiach, a naopak, o pozitívach, ktoré táto rastlina spôsobuje, dodnes sú presné účinky tajomstvom. Mnohí vedci po celom svete neustále skúmajú a prichádzajú k stále novým záverom. Ten posledný znie: Silná marihuana poškodzuje mozog.

Podľa najnovších zistení spôsobuje fajčenie marihuany s vysokým obsahom THC poškodenie mozgu. Jedná sa o odrody pestované najmä rôznymi chemickými procesmi, v interiéri, pod špeciálnym UV osvetlením a inými umelými metódami. Fajčenie takejto marihuany zabíja bunky bielej hmoty, ktorá obsahuje vysoký podiel nervových vlákien. Tieto vlákna zabezpečujú vzájomné prepojenie jednotlivých častí mozgu.

zoom.iprima.cz
zoom.iprima.cz

Tím vedcom skúmal účinky na 99-tich dobrovoľníkoch. Pomocou prístroja MRI, ktorý skenoval mozgy respondentov zistili, že u 56 ľudí sa po fajčení marihuany objavili silné psychické stavy. Ďalšie snímky potvrdili, že u dobrovoľníkov, ktorí fajčili silnejšiu (umelú) marihuanu, bolo poškodenie bielej hmoty väčšie ako u ostatných.

thecomeup.com
thecomeup.com

Takto vypestovaná marihuana je asi najrozšírenejšou nelegálnou látkou na svete. Prírodne vypestovanú rastlinku dnes už zoženiete len veľmi ťažko. Paola Dazzan, pracovníčka neurobiologického laboratória v Londýne povedala: „Keď sa pozrieme na poškodenie bielej hmoty, vidíme obrovské rozdiely medzi tými, čo fajčia silnú marihuanu a tými, čo fajčia prírodne vypestovanú rastlinu, alebo nefajčia vôbec.“.

theguardian.com
theguardian.com

Vedci navrhujú pozrieť sa na fajčenie marihuany podobne ako na pitie alkoholu. Je totiž rozdiel, či si na posedenie dáte jedno-dve pivá, či pohár vína, alebo vypijete niekoľko poldecákov pálenky. Vedci navrhujú varovať verejnosť pred účinkami rôzne silných odrôd marihuany. Tieto informácie by mohli pomôcť znížiť riziko psychických problémov, ktoré môže marihuana spôsobiť.Komentovať (0)