Foto: Warner Bros.

Niektoré žánre filmov dokážu pritiahnuť do kín a pred obrazovky mnohých divákov už len z toho dôvodu, že sú často diskutované a každý ma na ne iný názor. Práve medzi takéto témy patrí aj náboženstvo.

Prednedávnom sme vám priniesli článok, ktorý sa venoval náboženským sektám a kultom na Slovensku. Táto téma je ale populárna aj vo filmovom svete. Filmy, ktorých témy sú založené na náboženstve alebo viere v niečo nadprirodzené, dokážu pritiahnuť pozornosť nejedného diváka. Vďaka tomu, že na túto tému má každý odlišný názor, filmy vedia zaujať, predať nové informácie a niekedy dokonca aj pobaviť. Tieto filmy však dokážu ľudskú myseľ aj zmiasť a divák tak môže začať pochybovať o svojom vnímaní sveta. Toto je 15 najpopulárnejších filmov o náboženských kultoch, aké kedy vznikli.

Martha Marcy May Marlene (2011)

Film „Martha Marcy May Marlene“ ukazuje skutočnosť, aké ťažké je vystúpiť zo sekty. Mnohokrát sa stáva, že sekta ostáva s vami na celý život a ovplyvňuje vás tak do konca. Hlavná hrdinka Martha utečie po dvoch rokoch z jednej sekty a snaží sa vrátiť späť do normálneho života. Pri tomto procese jej pomáha jej sestra a manžel. Kvôli sekte je však paranoidná a nedokáže rozoznávať sny od reality. Zaujímavý psychologický thriler vás bude držať v napätí až do konca.

Diabli (1971)

Dej filmu „Diabli“ z roku 1971 sa odohráva v 17. storočí vo Francúzsku. Film je plný sexu, krvi a náboženského rúhania. Hlavnú úlohu tu zohráva kňaz Urbain Russell, ktorý bol obvinený z čarodejníctva. Film sa snaží odpovedať na mnohé otázky, vrátane tej, či bol kňaz skutočne diablom alebo len obeťou politiky.

Jesus Camp (2006)

Dokumentárny film „Jesus Camp“ ukazuje odlišný pohľad na kresťanstvo a celkovo náboženstvo. Hlavným predmetom vo filme je kresťanský letný tábor, v ktorom majú deti možnosť hrať rôzne hry, ktoré sú jemne spojené s náboženstvom. Vo filme si však divák môže všimnúť, že nie všetko je reálne. Film ukazuje aj to, ako sa deťom odoberá sloboda voľby, ako sú násilne izolované od jednoznačných pravidiel či názorov. Hneď po tom, ako bol film pustený do kín sa zdvihla veľká vlna kritiky.

Ako dym (1999)

Film „Ako dym“ nie je klasickým filmom o náboženstve. Dramatická komédia s Kate Winslet v hlavnej úlohe zaujme mnohých divákov najmä vďaka perfektnému zdôrazneniu silných a slabých stránok u mužov a žien. Hlavná postava odchádza do Indie a hľadá dobrodružstvo, ktoré jej chýbalo v živote. Film má veľmi exotickú atmosféru vďaka čomu sa perfektne vžijete do celého deja.

Don’t Deliver Us from Evil (1971)

Starší film z roku 1971 ukazuje veľmi podrobne ženskú väzbu k Satanovi. Film je založený na prípade vraždy Parkera-Hulma a hovorí príbeh dvoch mladých dievčat, ktoré zo začiatku hrali len nevinnú hru na pobavenie. Časom to však prejde k chorobnej nenávisti a páchaniu zla. Francúzska kinematografia bola vždy známa tým, ako vytvárala filmy, ktoré búrali všetky hranice. Rovnako to bolo aj pri tomto filme, v ktorom môže divák vidieť napríklad čiernu omšu, kde sa dievčatá vydávali za Satana.

Kukuričné deti (1984)

Vo filme „Kukuričné deti“ sa divák stretáva so zlým démonom zvaným „Ten čo chodí pomedzi riadky“, ktorý dal vo fiktívnom meste Gatlin v Nebraske, príkaz deťom, aby zabili všetkých dospelých. V mestečku žijú len deti, pretože dospelí boli obetovaní neznámemu zlu. Film je nakrútený podľa krátkeho príbehu Stephena Kinga z roku 1977.

The Blood on Satan’s Claw (1971)

Hororový film „The Blood on Satan’s Claw“ sa odohráva v 18. storočí v Anglicku. Všetko sa začína tým, ako mladý farmár Ralph nájde na poli zvláštnu lebku. Tá však zmizne a miestny sudca mu nechce veriť. O krátku dobu sa však začínajú ľudia stretať v opustenom chráme, kde ich ovláda samotný diabol cez mladú Angelu. Nahota, vraždy, krv či sex sú vo filme samozrejmosťou.

Mučeníci (2008)

Hlboko znepokojujúce scény o fyzickom mučení a násilných činoch sa vo filme „Mučeníci“ nachádzajú veľmi často. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa na film pozerá o niečo ťažšie. Dej filmu sa krúti okolo žien, ktoré sa chcú pomstiť za to, že boli unesené a zneužívané ako deti. Film však nie je len o pomste, ale aj o pochopení najtemnejších ľudských myšlienkových pochodov, kde je túžba po úspechu tým najvyšším cieľom.

Majster (2012)

Film „Majster“ perfektne kombinuje prvky náboženstva a filozofie. Nie je to však obyčajný film s krvou, nadprirodzenými scénami a násilím. Film sa snaží objasniť základné otázky o existencií nadprirodzených javov. Postava Philipa Seymoura Hoffmana bola inšpirovaná zakladateľom scientológie L. Ronom Hubbardom. Vo filme sa objavili mnohí známi herci ako napríklad Joaquin Phoenix, Amy Adams, Laura Dern, aby poslanie filmu predali čo najväčšiemu počtu divákov. Film je považovaný za moderné majstrovské dielo a bol nominovaný na niekoľko Cien Akadémie.

Spaľujúca vášeň (1999)

Posledný film, ktorý stihol režisér Stanley Kubrick nakrútiť pred svojou smrťou bol film „Spaľujúca vášeň“, ktorý sa zaoberá nemanželským sexom. Hlavnými postavami sú Bill a Alice, ktorých si zahrali Nicole Kidman a Tom Cruise. Film bol propagovaný ako erotický thriler, no vďaka Kubrickovi sa stal kvalitnou snímkou, ktorá patrí medzi klasiku.

The Magdalene Sisters (2002)

Tento film je známy najmä tým, ako realisticky zobrazuje utrpenie, ktoré museli znášať ženy v  kláštore Márie Magdalénskej. Príbeh je o troch ženách Margaret, Bernadette a Rose, ktoré až neskôr zistili, čo sa za múrmi kláštora naozaj deje. Pokrytectvo zakryté zbožnými tvárami náboženských autorít či využívanie charity na vlastné účely. To je len pár z mnohých vecí, ktoré film ukazuje a mnohé z nich sa do neho ani nedostali.

Jonestown – Život a smrť v Chráme ľudu (2006)

V 50-tych rokoch minulého storočia vznikla v meste Indianopolis sekta, ktorá sa nazývala Chrám ľudu. Jej zakladateľ bol Jim Jones, ktorý zmiešal kresťanstvo, marxizmus a pár prvkov z iných náboženstiev. V roku 1978 navštívil túto komunitu kongresman Leo J. Ryan spolu novinármi. Pri odchode boli všetci zavraždení a v ten istý deň sa zabili takmer všetci členovia tohto kultu. Tento masaker vstúpil do dejín ľudstva a stal sa tak predlohou pre fascinujúci dokument.

Rosemary má dieťatko (1968)

Hororová dráma s názvom „Rosemary má dieťatko“ rozpráva príbeh o novomanželoch Rosemary a Guy, ktorí sa nasťahujú do nového bytu v New Yorku. Ich priateľ Hutch sa ich snaží od toho odhovoriť, pretože vie o temnej histórií domu. Niekedy v ňom žili ľudia zo sekty a stalo sa tam pár čudných úmrtí. Keď Rosemary otehotnie, jej susedia jej poradia ich známeho doktora. Od jej prvej návštevy u neho má však stále nevysvetliteľné bolesti a trpí strachom.

Suspiria (1977)

Film „Suspiria“ je prvou časťou z trilógie „The Three Mothers“. Dej je o Matke Suspiriorum, ktorá využíva tanečnú akadémiu v Nemecku, ako svoj úkryt. Problém nastáva vtedy, keď mladá študentka Suzy hľadá tajomstvo za zatvorenými dverami. Film je veľmi zaujímavý najmä vďaka dymu a červenej farbe, ktorá signalizuje auru strachu a neznáma.

Rituál (1973)

Film „Rituál“ je o policajtovi Howie, ktorý odchádza na škótsky ostrov, aby vyšetroval záhadné zmiznutie mladého dievčaťa. Hneď po príchode na ostrov sa spoznáva s čudným vodcom dediny, ktorý nie je tým, za koho sa vydáva. Policajt je silný kresťan a pomaly objavuje spoločnosť podivnej sekty a pohanov. Howie tak musí zabrániť sekte v tom, aby priniesla ďalšiu obeť.

Pozri aj: Neuveriteľné futuristické ilustrácie. Takto si Rusi predstavovali dnešný svet v roku 1960

thecinemaholic.com
Uložiť článok

Najnovšie články