Lukáš Mužla / / News
Po roku čakania nám Vesmír opäť dožičí to najkrajšie divadlo na nočnej oblohe aké môžeme počas roka pozorovať. Najznámejší meteorický roj, Perzeidy, sa na...

Po roku čakania nám Vesmír opäť dožičí to najkrajšie divadlo na nočnej oblohe aké môžeme počas roka pozorovať. Najznámejší meteorický roj, Perzeidy, sa na našej oblohe najviac vyšantí už koncom tohto týždňa, od 11. do 13. augusta. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť?

Perzeidy patria medzi najvyhľadávanejšie meteorické roje a to pre ich veľmi veľkú výdatnosť a dátum, kedy dosahujú svoje maximum. Tohtoročné maximum Perzeidov môžeme očakávať 12. augusta medzi 13.30 a 16.00 nášho času. Aj keď je v tomto čase padajúce meteory možné pozorovať len s pomocou radaru, neobávajte sa. Ak sa vyberiete na kopec noc predtým (štvrtok), alebo práve 12. augusta (piatok), rozhodne nebudete ľutovať. Výdatnosť Perzeidov bude totiž až 1-2 meteory za minútu.

perzeidy 2
io9.gizmodo.com

Padajúce meteory hľadajte na nočnej oblohe vylietavať zo súhvezdia Perzea, podľa ktorého sa meteorický roj aj nazýva. Mesiac sa počas maxima bude nachádzať pár dní po svojej prvej štvrti a divadlo by mal kaziť len počas prvej polovice noci. Na výlet sa teda vydajte o čosi neskôr, najlepšie po polnoci. Pohľad na padajúce meteory vám potom môže skaziť už len počasie a svetelný smog. Počasie nikto z nás neovplyvní, ale so svetelným smogom si poradiť môžete. Odporúčame vybrať sa na miesto, ktoré je dostatočne vzdialené od veľkých miest a zdrojov neprirodzeného svetla. Pri výbere vám možno pomôže táto mapa svetelného znečistenia na Slovensku, kde sú červenou farbou znázornené územia s najväčším svetelným znečistením a modrou naopak územia s najmenším svetelným znečistením.

astro-mb.webnode.sk
astro-mb.webnode.sk

Prajeme vám príjemný výlet a pekný zážitok z najočakávanejšej astronomickej udalosti tohto leta. 

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), astro.sk

0
Komentovať (0)