nzrentacar.co.nz

Prirovnávajú ho k Stredozemi, či Islandu. Nový Zéland je jedným z najkrajších miest planéty. Neveríte?

Naša planéta ponúka svojim obyvateľom skutočne pestré bohatstvo. Pestrosť a krása prírody sa zdá byť takmer nekonečná. Ľudia, ktorí sa chopili moci na Zemi, dokázali vytvoriť ďalšie prekrásne pamiatky a miesta, ktoré by vašej pozornosti určite nemali uniknúť. Medzi najkrajšie miesta planéty určite patrí Island. Kto však neholduje chladnému počasiu a má radšej teplé slnečné lúče mal by navštíviť Nový Zéland. Nový Zéland je totiž podľa mnohých akýmsi „teplým“ Islandom. Presvedčte sa o tom sami. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ostrovná krajina sa v Tichom oceáne rozkladá na dvoch veľkých a množstve malých ostrovov. Izolácia krajiny od sveta dopomohla k tomu, že veľkú časť obyvateľstva stále tvoria domorodí obyvatelia. Krajina patrí pod patronát Veľkej Británie a pre bežného Slováka je skutočnou exotikou. Túto prekrásnu krajinu si na svoje exteriérové natáčania vybrali aj mnohé známe filmy a seriály, medzi ktoré patrí aj trilógia Pána prsteňov.

Keď už sme načali tému Pána prsteňov, rovno si ju vyškrtneme zo zoznamu. Neďaleko dedinky Matamata nájdete miesto kde sa natáčali zábery z domova hlavných hrdinov. Hobbiton je dnes už len turistickým komplexom, kde si môžete prezrieť jednotlivé domčeky malých obyvateľov Stredozeme, alebo sa napiť v pravej hobitej krčme.

youtube.com
youtube.com

Mount Ngauruhoe je aktívny stratovulkán na Severnom ostrove Nového Zélandu. Táto takmer 2300 metrov vysoká sopka bola naposledy aktívna v roku 1977. Aby sme uzavreli svet Stredozeme, spomenieme, že ju Peter Jackson použil ako námet a predlohu na Horu osudu, sopku do ktorej hodil Frodo v poslednom diely trilógie prsteň a tým ukončil Sauronov teror.

trazeetravel.com
trazeetravel.com

Na ceste po severnom ostrove by ste určite nemali obísť ani jaskyňu Waitomo, ktorá je jediná svojho druhu. V tomto jaskynnom komplexe totiž žijú endemity nazývané Arachnocampa luminosa, čo je dvojkrídly hmyz podobný komárom. Tieto potvory však v tme svietia podobne ako svetluška a v jaskyni vytvárajú čarovnú atmosféru.

arounddeglobe.com
arounddeglobe.com

Putangirua Pinnacles je geologická zvláštnosť Nového Zélandu. Ide o dokonalú ukážku erózie na krajine typu „badland“, čo sú suché nevyužiteľné oblasti. Tieto „kamenné, vytŕčajúce ihlice“ tu vyrástli už pred 8 miliónmi rokov.

paulgummerphotography.squarespace.com
paulgummerphotography.squarespace.com

Na malú chvíľu sa presunieme na Južný ostrov a navštívime vodopád Purakaunui. Tento 3-terasový vodopád je najväčším lákadlom turistov na juhu Južného ostrova. Je častým cieľom mnohých fotografov a dokonca sa v roku 1976 dostal aj na národnú poštovú známku.

christofsimon.com
christofsimon.com

Nadšencom turistiky vrelo odporúčame takzvanú Milford Track. Jedná sa o asi 50 kilometrov dlhú trasu, jednu z deviatich tzv. Great Walks, ktorú nájdete na Južnom ostrove. Táto trasa vedie pomedzi vysoké hory naprieč dažďovým pralesom, kde si dosýtosti užijete nádheru prírody Nového Zélandu.

keaphotography.photoshelter.com
keaphotography.photoshelter.com

Trasa končí v oblasti nazývanej Milford Sound. Jedná sa o fjord, ktorý patrí do zoznamu svetového dedičstva. Stačí jediný pohľad a musí vám byť jasné, prečo je to tak…

nga.gov.au
nga.gov.au

Krajina sa môže hrdiť mnohými národnými parkmi, ako ste si už mohli všimnúť, a aj čistou a nedotknutou prírodou. Dych vyrážajúce zážitky vám prinesie aj obyčajný západ slnka. Takýto môžete vychytať v národnom parku Mount Cook.

newzealandphotographer.files.wordpress.com
newzealandphotographer.files.wordpress.com

Obdivovať však môžete aj výtvory ľudí a histórie. Jazero Tekapo ponúka pohľad  na tento starý kamenný kostol Dobrého pastiera. Stanovačka pod takouto oblohou je snom nejedného cestovateľa…

nzrentacar.co.nz
nzrentacar.co.nz

Nový Zéland sa môže pýšiť aj niekoľkými vulkanickými jazerami. Najviac ich nájdete neďaleko mesta Rotorua na Severnom ostrove. Najväčšie jazero nesie rovnaké meno a je to druhé najväčšie jazero tohto ostrova. Jeho zvláštne sfarbenie a vysoká teplota je spôsobená práve silnou sopečnou činnosťou v tejto oblasti.

rainbowtroutlodge.co.nz
rainbowtroutlodge.co.nz

Ak chcete za svoj život aspoň raz stáť na horskom ľadovci, potom je pre vás Nový Zéland ideálnou voľbou. Nemusíte byť žiadny zdatný horolezec, stačí byť odhodlaný bežný turista. Ľadovec Franz Josef totiž patrí k najľahšie prístupným horským ľadovcom sveta.

wallpaperswide.com
wallpaperswide.com

Pre milovníkov ľadu a chladu ešte spomenieme ľadovec Fox. Tento horský ľadovec je známy najmä pre jaskynné priestory, ktoré sa nachádzajú priamo pod ním. Nepríde vám myšlienka prechádzania sa pod tonami „stále žijúceho“ ľadu trošku desivá?

atlasobscura.com
atlasobscura.com

Kto nesúhlasí s prirovnaním Nového Zélandu k Islandu, určite bude súhlasiť, že tu môžeme nájsť Tolkienovu Stredozem. Presvedčí o tom aj Jiří Jobánek, ktorý vás na najbližšom Cestovateľskom kine prevedie v stopách trilógie až k Hore Osudu. Túto dobrodružnú cestu by ste zmeškať určite nemali!

Cestovateľské Kino: Nový Zéland

7.3. – KC Dunaj BA, pridané premietanie o 17.hodine. Lístky dostupné na tomto odkaze.


interez.sk (Lukáš M.)

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články