Foto: PSCO / Unsplash

Výhru si muselo rozdeliť až 433 ľudí.

Na Filipínach sa udial skutočne bizarný prípad. Po žrebovaní lotérie sa totiž k výhre 4 milióny eur prihlásilo až 433 úspešných tipérov, ktorí uhádli čísla. Zvláštny prípad vyšetrujú zodpovedné úrady a vyjadril sa aj profesor matematiky. 

V sobotu sa na Filipínach žrebovala veľká národná charitatívna lotéria, ktorá skončila nečakaným úspechom. Na ostrovnom štáte juhovýchodnej Ázie sa z výhry vo výške 236 miliónov filipínskych pesos (4,06 milióna eur) radovalo až 433 výhercov. Túto situáciu označili za zvláštnu a netradičnú, informuje The Guardian.

Každý si domov odnesie takmer 10-tisíc

Vyšetrovanie sa začalo krátko na to, čo sa ľudia objavili pri stánkoch čakajúc na svoju výhru. Napokon sa výhra musela rozdeliť spravodlivo medzi všetkých. Milióny tak rozdelili medzi všetkých 433 ľudí, pričom každý odišiel domov so sumou 545-tisíc filipínskych pesos (približne 9,4-tisíc eur). Túto situáciu však úrady nemohli nechať len tak, keďže išlo o najvyšší počet výhercov v dejinách tejto lotérie, ktorej hlavným sponzorom je filipínska vláda.

Foto: PSCO

Šťastné čísla 9, 45, 36, 27, 18 a 54 tak potešili neočakávaný počet ľudí, ktorí však ešte musia svoju výhru zdaniť. Podľa webu Manila Bulletin je v štáte zavedené pravidlo, že výhra v lotérii nad 10-tisíc pesos podlieha zdaneniu vo výške 10 % zo sumy, čo v tomto prípade predstavuje približne 940 eur.

K prípadu sa vyjadril aj profesor matematiky z filipínskej univerzity, Dr Guido David. Ten cez Twitter napísal, že šanca na takúto výhru predstavuje 1,1 a za tým nasleduje 24 núl. David však nevylučuje ani pravdepodobnosť, že si na tento počet výhercov iní ľudia stavili prostredníctvom inej tipovacej spoločnosti.

Politici nevedeli, ako sa zachovať

Tento akt bez debát prekvapil všetkých, od výhercov až po politikov. „Je to zvláštne a netradičné. Mnoho ľudí bolo z toho v rozpakoch, keďže ide o naozaj raritný moment. Musím k tomu zaujať oficiálne stanovisko, pretože sa ma to týka, tieto hry predsa spravuje a autorizuje Filipínska republika. Musíme hlavne zaistiť bezpečnosť a integritu hazardných hier, ktoré autorizujeme,“ povedal líder senátu Aquilino Pimentel III..

Ľudia čakajúci na výber svojej výhry, foto: PSCO

Podľa Pimentela bude súčasťou vyšetrovania aj dôkladná kontrola všetkých mašín, ktoré losovali výherné čísla. Vedenie PSCO (Philippine Charity Sweepstakes Office) ihneď odmietlo všetky podozrenia z možnej manipulácie hry.

Ľudia čakajúci na výhru, foto: PSCO

Generálny manažér filipínskej národnej lotérie, Melquiades Robles, sa k netradičnej situácii postavil po svojom. „Lotéria je hra náhody, je nekontrolovateľná a hráčov nič neobmedzuje. Novým 433 výhercom jackpotu gratulujem a uisťujem ich, že všetci budú vyplatení,“ cituje jeho slová The Guardian.

Najnovšie články