Foto: Musée du Louvre

Lukáš Mužla / / News
Slávny obraz Leonarda da Vinciho prichádza s ďalšou záhadou.

Mona Líza. Najslávnejší obraz talianskeho renesančného umelca Leonarda da Vinciho a jedna z najslávnejších malieb vôbec. Okolo tohto na prvý pohľad celkom „obyčajného“ obrazu, ste počuli už isto počuli mnohé zaujímavosti či teórie. Nejaký čas bolo o nej ticho no dnes sa opäť dostáva do novinových titulkov. Francúzski experti totiž objavili jej nahú verziu.

Uhlíková kresba uchovávaná od roku 1862 vo francúzskom múzeu Condé, súčasti paláca Chantilly, je zrejme skicou svetoznámej maľby Mona Líza od talianskeho renesančného umelca Leonarda da Vinciho. Tvrdia to francúzski experti, ktorých dnes citovala stanica BBC. Tento uhlíkový portrét nahej ženy, známej ako Monna Vanna, sa dosiaľ pripisoval iba da Vinciho dielni. Kunsthistorici však objavili dostatok indícií, ktoré potvrdzujú, že umelec pracoval na oboch dielach. Po testoch v parížskom múzeu Louvre sa domnievajú, že skica je „najmenej sčasti“ da Vinciho dielom.

Foto: Aiwaz/wikimedia.org

Všeobecne sa predpokladá, že obraz vznikol na zákazku florentského obchodníka s odevom Francesca Giocondu, ktorý si objednal portrét svojej manželky Lisy Gherardiniovej. „Kresba je výnimočná zobrazením tváre a rúk. Pozeráme sa na niečo, čo bolo spracovávané paralelne s Monou Lízou koncom Leonardovho života. S istotou môžeme povedať, že ide o prípravnú prácu pre danú olejomaľbu,“ uviedol pre francúzske médiá kurátor múzea Condé Mathieu Deldicque.

Expert múzea Louvre Bruno Mottin potvrdil, že kresba pochádza z obdobia Leonardovho života – zo začiatku 16. storočia – a vykazuje „veľmi vysokú kvalitu“. Mottin však poukázal aj na skutočnosť, že tieňovanie v blízkosti hlavy zobrazenej postavy je vyhotovené pravoručnou osobou, pričom da Vinci bol ľavák.

Pozri aj: 9 detailov, ktoré ste si nikdy nevšimli na svetoznámych obrazoch. Tieto maľby nesú oveľa viac záhad, ako by ste čakali

TASR
0
Komentovať (0)