Príroda si pre nás vie neraz pripraviť aj poriadne nečakané prekvapenia a jedno také sa dnes odohralo nad Slovenskom. Na oblohe sa totiž objavili lentikulárne oblaky.
Tie sa vytvorili najmä v okolí Tatier, na Liptove a na Horehroní, píše iMeteo. Hoci ide o krásny úkaz, niektorí ľudia by oblaky pre ich nezvyčajný tvar mohli zrejme považovať aj za strašidelné. Ich latinský názov je Altocumulus lenticularis.
Dramatické oblaky
“Tieto oblaky sa tvoria v stredných výškach, zvyčajne medzi 2 000 a 7 000 metrami nad zemou, a sú charakteristické svojím šošovkovitým alebo diskovitým vzhľadom,” informuje portál. Vznikajú, keď stabilný vzduch prúdi cez prekážky, napríklad hory a vytvára vlny v atmosfére.
“Keď vzduch stúpa na vrchol vlny, ochladzuje sa a kondenzuje, čím sa vytvára oblak. Naopak, keď vzduch klesá do doliny vlny, oblak sa rozpadá. Tento proces môže vytvoriť sériu lentikulárnych oblakov,” dodáva iMeteo. Dramatickosti oblakov môže pridať východ alebo západ slnka, keď sú osvetlené zospodu.
Koniec lacných nákupov z Číny, clo podlieha novým pravidlám: Za to, čo kedysi stálo 5 eur, dáme dnes 15 eur
Navštívili sme vodnú nádrž, netrúfli sme si do nej ponoriť ani prst. Slovák nám popísal, ako takmer prišiel o peniaze
Drew Barrymore bola ako 13-ročná závislá od drog, musela čistiť záchody. Dnes je legendou Hollywoodu
Grigorij Mesežnikov v 1 na 1: Fico sa nevyjadruje k vražde ženy. Niektorí politici živia nenávisť k ženám
Slovák nám popísal, ako takmer prišiel o peniaze. Ak sa chystáte cestovať, vieme, na čo si dať pozor














Nahlásiť chybu v článku