Foto: viralthread.com

Jeden z najväčších pop kultúrnych idolov a legenda bojových štýlov, Bruce Lee, vám vďaka týmto najnovším záberom dokáže, že všetky tieto prívlastky mu patria skutočne zaslúžene.

S bezchybným postojom, výbornou fyzickou kondíciou a úchvatnou prácou rúk netrvalo dlho, aby sa z nenápadného muža menom Bruce Lee stala jedna z najprominentnejších pop kultúrnych ikon 20 storočia. Bohužiaľ, po sérii mozgových opuchov sme o túto hviezdu z Hong Kongu prišli oveľa skôr, ako sme chceli – opustil nás v roku 1973 vo veku iba 32 rokov.

V úlohe majstra bojových umení účinkoval Bruce Lee v kultových Kung Fu filmoch ako sú Päsť plná hnevu (Fist of Fury) či Cesta draka (The Way of the Dragon), v ktorých sa po prvý raz ukázal svetu aj Chuck Norris. A hoci bol Bruce v prvom rade herec, na verejnosť sa v týchto dňoch dostali doteraz nikdy nevidené zábery jeho zápasu, ktorý prebiehal úplne bez scenára či vopred dohodnutých krokov.

viralthread.com

Na týchto záberoch môžete vidieť zápas medzi Brucom Leem a jedným z jeho najlepších študentov, Tedom Wongom, na štýl MMA. Podľa YouTube kanála Beerdy – Bruce Lee Central (ktorému sa podarilo tieto zábery zreštaurovať do 4K rozlíšenia), boli obaja bojovníci nútení si  obliecť ochranné odevy, hoci ako sami uvidíte, v prípade Bruca Leeho vôbec neboli potrebné.

Hoci doteraz nie je úplne jasné, kde sa tento zápas odohral, je pravdepodobné, že sa tak stalo v Kalifornii, kde Lee trénoval Wonga v bojovom štýle Jeet Kune Do. Tento bojový štýl, ktorého názov sa dá voľne preložiť ako „Cesta zachytenie pästi“, vytvoril samotný Bruce Lee v roku 1969 a jeho hlavným zámerom bolo odstrániť všetky zaužívané techniky boja z iných bojových umení. Podobne ho opísal aj sám Bruce Lee ako „netradičný“ alebo ako „bojový štýl žiadneho štýlu“.

V istom rozhovore taktiež uviedol: „Zapamätajte si, že Jeet Kune Do nie je organizovaná inštitúcia, do ktorej sa musíte prihlásiť a stať sa jej členom, aby ste takto mohli bojovať. Buď tento štýl pochopíte, alebo nie a o tom to celé je. V mojom štýle nie je žiadne tajomstvo. Moje pohyby sú jednoduché, priame a netradičné. Jeho výnimočnosť tkvie v jeho jednoduchosti a nie je na ňom vôbec nič umelé. Vždy som totiž veril, že jednoduchá cesta je vždy tá správna cesta.“

viralthread.com

S blížiacim sa 44. výročím jeho smrti je preto až pozoruhodné sledovať, aký nezmazateľný odkaz po sebe Bruce zanechal vo všetkých súčasných bojových filmoch. Jeho posolstvo sa do dnešných dní šírilo prostredníctvom jeho dcéry, Shannon Lee či z jeho filmov, no od tejto chvíle ho budeme môcť prijímať aj z týchto unikátnych záberov.

Pozri aj: 10 slávnych hercov, ktorí umreli počas natáčania. Vášeň z ich povolania sa im stala osudnou

viralthread.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy