Michal Blaško / / Kultúra
Tradičný a najstarší český festival Trutnoff Open Air v Trutnove pozná dátum konania. Uskutoční sa od 20. do 23. augusta a jeho usporiadatelia zároveň...

Tradičný a najstarší český festival Trutnoff Open Air v Trutnove pozná dátum konania. Uskutoční sa od 20. do 23. augusta a jeho usporiadatelia zároveň oznamujú aj hlavnú kapelu tohto ročníka. Bude ňou, pre mnohých fanúšikov tohto kultového festivalu možno prekvapujúco, britská skupina The Prodigy!

trutnoff2„S topením snehu v horách bubnujeme a dávame na známosť, že na náš festival prídu legendárni The Prodigy. Táto kultová kapela, ktorá predbehla svoju dobu, bude vyvrcholením tohtoročného stretnutia aj jeho šamanskou a divokou bodkou. S Prodigy festival opäť posúva svoje hranice a rozširuje svoj záber. Možno je to pro niekoho prekvapujúce, ale veríme, že si ich rytmy zaryté v srdciach, budú mnohí odvážať do svých domovov po celej republike a aj za jej teritóriá ešte dlho po ich odznení,“ hovorí zakladateľ festivalu Martin Věchet Geronimo. Jeho slová môžu potvrdzovať tri zverejnené skladby z dlho očakávaného albumu, ktorý The Prodigy vydávajú 30.marca pod názvom The Day Is My Enemy.

Kapela za pár dní, vydáva po dlhých šiestich rokoch nový album a prvé tri zverejnené skladby naháňajú husiu kožu. Rozhodne nemôžeme tvrdiť, že ide o zastaralé rytmy. Skladba Nasty je už momentálne predurčená a odsúdená stať sa jasným hitom, ale aj ostatné skladby za ňou nijako nezaostávajú. Z nových nahrávok je cítiť návrat ku koreňom a sú tak energicky tvrdé, že Krakonošovi v horách asi naozaj bude veľmi dlho pískať v ušiach. „Sám sa veľmi teším. Je možné očakávať, že sa naše územie bude otriasať v základoch a festivalová zem bude pod mnohými mokasínami zafarbená šamanskými farbami a udupaná rytmami viac ako kedykoľvek predtým. Elektronickí pionieri Prodigy prišli s inovatívnym zvukom v dobe, keď sa mnohým o elektronike takto skĺbenej so živými nástrojmi a drsným zvukom mohlo iba zdať. Dnes sú kultovou skupinou, ktorá predbehla svoju dobu.“ dopĺňa zakladateľ festivalu, ktorého prvé ročníky rozháňala Štátna bezpečnosť a funguje už od roku 1987. 

The Prodigy sú taktiež aj najdrahšou skupinou, ktorá kedy v rámci trutnoffského festivalu, nazývaného tiež Český Woodstock, vystúpila. Kapela v lete zahrá na veľkých prestížnych festivaloch v Európe a Ázii ako hlavný headliner a štvrtý víkend v auguste na sklonku prázdnin zavíta aj pod hory na Trutnoff Open Air Festival.

trutnoffPosledných dvadsaťpäť rokov si The Prodigy razili osamelú cestu elektronickou tanečnou hudbou. Behom celej tejto doby zostali výhradne zameraní na svoje vlastné vízie a na svojej ceste inšpirovali nespočetné množstvo umelcov. Ich živé vystúpenia sú plné energie a svetelných efektov, pri ktorých berú elektronické beaty do nezmapovaných teritórií.

Vystúpenie The Prodigy môže byť predzvesťou toho, akými ďaľšími cestami by sa mohol legendárny festival do budúcna uberať. „Šamani z Prodigy budú aj testom, že či je vôbec areál parku Bojiště schopný privítať väčšie kapel a privítať širšie publikum. Mestský lesopark, kde stojí hlavné pódium, totiž tvorí len štvrtinu celého festivalového územia, ktorého zostávajúce tri štvrtiny trutnovská radnica určila do priemyslovej zóny k zastavaniu.“ uzatvára Marta Indiánka Věchetová.

Najlacnejšie vstupenky je možné objednávať na stránkach festivalu www.festivaltrutnov.cz alebo na emailovej adrese [email protected], ich cena je 1200 Kč + poštovné. Pri objednaní desiatich vstupeniek je jedenásty lístok zdarma.Komentovať (0)