horsebreedspictures.com

Lukáš Mužla / / Zviera
Nie je nič krajšie, ako vidieť v prírode divožijúce zviera. Kedy ste však videli vo voľnej prírode takého koňa? Asi ešte nikdy. Tieto zvieratá...

Nie je nič krajšie, ako vidieť v prírode divožijúce zviera. Kedy ste však videli vo voľnej prírode takého koňa? Asi ešte nikdy. Tieto zvieratá sú už takmer úplne domestifikované. Na svete však stále existuje pár miest, kde by ste na tieto majestátne zvieratá natrafiť mohli. Kde ich teda hľadať?

Na začiatok treba poznamenať, že jediný prísne vzatý divý druh koňov je Kôň Przewalského, ktorý žije v Mongolsku. Ostatné druhy sú len akési polodivoké, teda aj keď v súčastnosti žijú vo voľnej prírode, ide o jedincov, ktorých predkovia už boli domestifikovaní.

Mustang, USA

Keď si človek predstaví divokého koňa, väčšinou si vybaví práve tento druh. Divoký severoamerický Mustang je ikonou westernu. V Severnej Amerike nejde o pôvodných obyvateľov. Tento druh priniesli Španieli. V súčastnosti žije vo voľnej prírode asi 35-tisíc týchto koňov, pričom rovnaký počet žije aj v prírodných rezerváciách.

animals.mom.me
animals.mom.me

Brumby, Austrália

Brumby je druh divokých koní, ktorý žije po celej Austrálii, no najväčšiu koncentráciu nájdete v Severnom Teritóriu a Queenslande. Rovnako ako mnoho ďalších austrálskych zvierat, aj Brumby je pôvodom z Európy a do Austrálie sa dostal vďaka kolonistom z Veľkej Británie. Tieto zvieratá sú veľmi plaché a obratné, a nedajú sa tak takmer vôbec skrotiť. Okrem týchto vlastností majú aj vynikajúci orientačný zmysel.

smh.com.au
smh.com.au

Konik, Poľsko

Na divo žijúce kone môžete naraziť aj neďaleko za slovenskými hranicami, u susedov v Poľsku. Tento druh je potomkom Tarpana, európskeho divo žijúceho druhu, ktorý vyhynul už v 19.storočí. Koníky sú pracovité a na svoju veľkosť veľmi silné zvieratá.

fineartamerica.com
fineartamerica.com

Assateagueský poník, USA

Tento druh poníka je jedným z najznámejších divých poníkov. Žije na východnom pobreží USA v štátoch Virginia a Maryland. Aj keď sú pomenované ako poníky, geneticky sú oveľa bližšie „originálnym“ koňom.

bscrittersitter.blogspot.sk
bscrittersitter.blogspot.sk

Dartmoorský poník, Anglicko

Dartmoon je oblasť rašeliniska v juhozápadnom Anglicku. Tento druh poníkov dostal názov práve podľa tejto oblasti kde sa aj zdržiava. Ide o malé, no výnimočne vytrvalé zvieratá. Sila a vytrvalosť je presne to, čo potrebujú na život v zamokrených oblastiach rašeliniska s večne nepredvídateľným počasím.

hopecove.com
hopecove.com

Namíbsky púštny kôň, Namíbia

Ako sa tento druh koní dostal do jedného z najsuchších miest Afriky, je dodnes neobjasnené. Pravdepodobne sa sem však dostali počas prvej svetovej vojny v doprovode nemeckých vojakov.

wild-horses-namibia.com
wild-horses-namibia.com

Misaki, Japonsko

Misaki je druh koňa, ktorý ako už je v tomto článku zvykom, síce žije v Japonsku, no jeho pôvod je celkom inde. Odborníci odhadujú, že ich do Japonska priviezli Číňania pred asi 2000 rokmi. Napriek dlhej históriu na Japonských ostrovoch tu dnes žije len asi 100 jedincov. Dôvodom je druhá svetová vojna, ktorá ich takmer vyhubila.

wikipedia.org
wikipedia.org

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)