Zábery zo seriálu Euphoria Foto: Profimedia / HBO

Ako vyzerala jej tranzícia z chlapca na dievča v tínedžerskom veku a čo všetko má spoločné s postavou Jules?

Druhá séria seriálu Euphoria uviedla svoju prvú časť, ktorá sa nedá charakterizovať lepšie, ako pojmom intenzívna. Okrem dôležitých a mimoriadne ťaživých tém, ktoré otvára, sa môže pochváliť aj zaujímavým hereckým obsadením, za ktorým sa skrývajú osobnosti, ktoré by ste mali poznať. Postavy, ktoré stvárňujú, sú výnimočné a inak to nie je ani v prípade ich predstaviteliek. 

Hunter Schafer je výraznou postavou Euphorie, kde zaujala rolu trans osoby, ktorou aj sama v skutočnom živote je. Ako určite viete, ľudia ktorí nezapadajú svojou orientáciou do škatuliek našej spoločnosti sa mnohokrát stretávajú s diskrimináciou a odsudzovaním. Hunter sa už na strednej škole dostala do súdneho sporu práve kvôli tomu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hunter (@hunterschafer)

Chodila na dievčenské toalety, v škole s tým nesúhlasili

Ešte predtým, než vstúpila na móla módnych prehliadok, alebo sa objavila na našich obrazovkách, otvorene bojovala za práva transrodových ľudí. S tranzíciou začala už počas svojich školských čias a ako transrodová tínedžerka sa na strednej škole stretla s diskrimináciou.

Prišlo jej prirodzenejšie chodiť na dievčenské toalety a prezliekať sa v dievčenských šatniach. Nachádzala sa práve v základnej fáze prechodu, no narazila na problém. Zo strany školy jej bolo povedané, aby radšej navštevovala chlapčenské toalety a šatne.

Od mladosti bojovala za práva LGBTI komunity

Ako sama uviedla v rozsiahlom rozhovore pre iD, jej rovesníkom a spoločnosti záležalo viac na tom, ako vyzerá, než ako sa identifikuje. V tom období sa dostala do spomínaného súdneho sporu proti zákonu, ktorý bol v Severnej Karolíne, odkiaľ Hunter pochádza, prijatý v roku 2016. Napriek tomu, že sa definuje ako zákon o ochrane bezpečnosti a súkromia, v prípade Hunter to určite neplatilo. A ani pri mnohých ďalších ľuďoch, ktorí sa ocitli v rovnakej situácii.

Foto: Profimedia

Najprv si myslela, že je homosexuálne orientovaná

V prvom ročníku na strednej škole uskutočnila tranzíciu z chlapca na dievča, začala s ňou už keď mala 14. So svojím pohlavím však zápasila od detstva. V jednom z rozhovorov prezradila, že vždy mala potrebu vyjadrovať svoju ženskosť. Jej mama spomenula príhodu, ako ju v troch rokoch zobrali k učiteľke predškolskej výchovy, pretože namiesto kockovaných košieľ sa radšej obliekala do ružovej. Bola iná než ostatní chlapci.

V siedmej triede sa zdôverila rodičom s tým, že je homosexuálne orientovaná. Jej rodičia túto informáciu prijali a rešpektovali to. Stále im však nešlo do hlavy, prečo sa ich syn rád oblieka do šiat. Ako Hunter dospievala, začala v sebe pociťovať krízu. Začala si všímať nové ochlpenie na tvári, ktoré ju desilo.

Otec jej dovolil obuť si topánky na vysokom opätku, aj keď s tým vnútorne bojoval

Pochopila však, že nie je homosexuálne orientovanou, ale trans osobou. Dopomohol jej k tomu seriál Glee, prostredníctvom ktorého mohla nahliadnuť viac do LGBT komunity. So svojimi rodičmi sa snažila vždy komunikovať otvorene, túto informáciu však prijímali ťažšie, než tú predchádzajúcu.

Jej otec sa zdôveril so spomienkou, kedy sa ho Hunter počas módnej prehliadky na tábore opýtala, či mu nebude vadiť, ak si obuje topánky na opätkoch. Aj keď pri tejto otázke vnútorne v sebe bojoval, povedal, že si ich pokojne môže obuť. Rodičia prijali, kým Hunter skutočne je a začali na jej oslovovanie používať ženské zámená.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hunter (@hunterschafer)

V postave Jules nájdeme časť z nej

Vo svojich 17 rokoch sa preslávila ako modelka a naštartovala svoju sľubnú kariéru, ktorej sa chce venovať aj naďalej. Má na konte spolupráce s takými zvučnými menami ako Dior, Vera Wang či Marc Jacobs, no medzi širokou verejnosťou sa stala známou práve vďaka seriálu Euphoria z dielne HBO, ktorý ju preslávil v priebehu niekoľkých hodín.

Stvárňuje postavu Jules Vaughn, s ktorou má mimoriadne osobný vzťah. Minulý rok v januári tvorcovia uviedli dve časti špeciálu Euphorie. Prvý sa venoval Rue a druhý práve Jules. Hunter sa na ňom scenáristicky podieľala a spoločne s hlavným tvorcom Samom Levinsom sa im podarilo odhaliť novú perspektívu zo sveta trans ľudí. Ukázali, že sa ich tranzícia ani zďaleka netýka ich vzhľadu a pohlavných orgánov, ale nesie so sebou množstvo vnútorných bojov.

Euphoria tým dokázala obrovskú vec – konečne ukázala širokému spektru divákov, čo naozaj znamená byť transrodovým človekom a možno aj zbúrala v mnohých predsudky či pomohla aspoň trochu pochopiť, čo títo ľudia prežívajú.

Tranzíciu vníma ako intenzívny zážitok, je hrdým členom trans komunity

Hunter uviedla v rozhovore pre IndieWire, že stále je v televízii málo príležitostí pre transrodových ľudí. Pomocou jej postavy chce Hunter divákom priniesť aj svoj osobný odkaz. „Jules je v neustálom stave evolúcie so svojím pohlavím a sexualitou.“ Sama svoju tranzíciu nazýva intenzívnym zážitkom, a podobne ako postava Jules, aj ona ju prežívala ako tínedžerka počas strednej školy.

V rozhovore pre Harper’s Bazaar sa zdôverila s konverzáciou so Zendayou, kedy ju kamarátka upozornila na to, že nerozpráva o svojom detstve. „Možno je to smutné, ale pravdou je, že sa cítim, akoby príbeh môjho života začal až v neskorom tínedžerskom období, kedy som konečne mohla žiť tak, ako som cítila, že by som mala.“ 

Hunter Schafer je výrazným hlasom trans komunity a otvorene sa ku nej hlási. Ako sama prezradila, je hrdá na to, že môže byť jej členom. A nie iba ako aktivistke, ale aj prostredníctvom seriálu Euphoria sa jej darí robiť dôležité veci.

wunc.org, pinknews.co.uk, thefamouspeople.com, i-d.vice.com, teenvogue.com, harpersbazaar.com
0
Uložiť článok
Komentovať