Foto: zasadstromcek.sk

Na stránke si môžete kúpiť stromček za obrovskú sumu, pravdepodobne ide o podvod.

Už pred pár rokmi polícia aj novinári upozorňovali na kauzy týkajúce sa podvodov, ktoré boli páchané najmä na senioroch. Podozrivé firmy sa im snažili predávať hrnce, panvice, nože, deky a mnoho ďalších nekvalitných predmetov za sumy, ktoré boli vysoko nadhodnotené.

V Českej republike išlo o obrovskú kauzu, kedy sa zistilo, že na predvádzacích akciách boli dôchodcovia ponižovaní, manipulovaní, bol na nich vyvíjaný nátlak a agresia. Išlo o hromadné akcie, kde starších ľudí na miesto priviezli autobusy a s vidinou výhodného nákupu. Išlo však o podvody, kde spoločnosť zarábala na nevedomosti a pod nátlakom od seniorov získavala peniaze. Z nízkych dôchodkov tak následne museli splácať produkty, ktoré si vlastne ani nechceli zakúpiť. Páchateľov nakoniec pomohli usvedčiť aj kamerové záznamy.

Predvádzacia akcia/Šmejdi Foto: Profimedia

O celom prípade vznikol dokumentárny film Šmejdi (2013), ktorý režírovala Silvia Dymáková. Aj pod tlakom verejnosti jedna z najväčších firiem svoju činnosť ukončila, po kauze však ostali desaťtisíce poškodených.

Dnes Juraj Hipš vo svojom facebookovom statuse opäť upozorňuje na šmejdov, tentokrát však stromčekových. Jednu sadenicu, ktorá bežne stojí niekoľko centov, predávajú za 25 eur. “Sadeničku bežne kúpite za pár centov. Smrek vám napríklad Lesy SR predajú za 16 centov aj s DPH. Vysadenie jednej sadeničky tiež nestojí viac ako euro,” píše Hipš.

Foto: Screen/zasadstromcek.sk

Samozrejme, aj v tomto prípade sa predávajúci odvolávajú na záchranu planéty a dobrý skutok, ktorý ľudia kúpou urobia. Stromčeky sa majú vysádzať tam, kde prebehol výrub, čo však z hľadiska zákona nie je možné, pretože obhospodarovateľ je zo zákona povinný spraviť po výrube obnovu lesa. Dôverčivých ľudí, ktorí majú zároveň ekologické cítenie, tak vedia ľahko presvedčiť a obrať o stovky eur.

“Podnikatelia zo stránky Zasadstromcek.sk vám toto všetko ponúknu za neuveriteľných 25€. Jedna sadenička, k tomu GPS súradnica a fotka zaslaná e-mailom. No nekúp to. Podávame podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu, aby preverila toto podnikanie,” doplnil Hipš.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )