pluska.sk, foto: Pavol Staník

Lukáš Mužla / / News
Pre všetkých nadšencov prírodných krás našej krajiny je tu skvelá správa. Na Orave otvoria ďalšiu verejnosti prístupnú jaskyňu.

Celých 40 rokov čakala Brestovská jaskyňa na svoje otvorenie. O tejto myšlienke sa uvažovalo už v 80. rokoch minulého storočia, no realitou sa to stáva až tento rok. Národnú prírodnú pamiatku totiž Správa slovenských jaskýň plánuje otvoriť už tento september. Jaskyňa poskytuje takmer 2 kilometre chodieb, potok a celkovo 9 druhov netopierov.

Brestovská jaskyňa sa nachádza na území TANAP-u, v katastri oravskej obce Zuberec, v pohorí Roháče. Jaskyňa bola miesntym ľuďom známa už niekoľko desaťročí, neskôr bola kvôli ochrane uzavretá a už tento september ju SSJ sprístupní pre širokú verejnosť.

pluska.sk, foto: Pavol Staník
pluska.sk, foto: Pavol Staník

Jaskyňu vytvoril svojou eróziou Studený potok. Patrí k najvýznamnejším a najpestrejším úkrytom netopierov nielen na Orave, ale v celých Tatrách. Celkovo tu odborníci spozorovali až 9 rôznych druhov týchto zvierat.

nasaorava.sme.sk, foto: Pavol Staník
nasaorava.sme.sk, foto: Pavol Staník

V roku 2010 prebiehal v Brestovskej jaskyni rozsiahly speleologický výskum, ktorý mal túto lokalitu preveriť a poskytnúť stanovisko, či je vhodná na sprístupnenie verejnosti. Jaskyňa bola totiž dlhé roky uzavretá nielen kvôli jej ochrane, ale aj kvôli nebezpečenstvu. Keďže sa jedná o riečnu jaskyňu, v období intenzívnych zrážok a na jar, počas topenia, snehu tu vodná hladina stúpala až o dva metre.

fotoaparat.cz
fotoaparat.cz

Zuberecká chodba, Brodňanského riečisko, Jazierková sieň, Bivaková sieň, Kopečného chodba a Sieň potápačov. To sú časti jaskyne, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou sprístupnené pre verejnosť. Do Brestovskej jaskyne môžete zavítať už tento september, no pozor. Kvôli náročnosti je do jaskyne zakázaný vstup deťom do 6 rokov.

interez.sk (Lukáš M.)


Komentovať (0)