foto: Wikimedia Commons

Michaela Galambošová / / Veda
Nedávna analýza môže byť prelomová pri pohľade na celkovú evolúciu človeka.

Genetické analýzy pomáhajú vedcom skúmať také oblasti, o ktorých doposiaľ len snívali. Analýza genómu jednotlivých populácií im pomáha zistiť, kam až siahajú naše korene. Pri analýze etnickej skupiny Jorubov, ktorá žije v západnej Afrike, vedci prišli na zistenie, ktoré vyvoláva mnohé otázky. Ako to, že ich genóm obsahuje DNA, ktorá nezodpovedá žiadnym známym predchodcom človeka?

Vo vede sa občas stáva, že výsledky nie vždy zodpovedajú očakávaniam. Príkladom toho je teória mitochondriálnej Evy, ktorá ukazuje na dedenie mitochondriálnej DNA po materskej línii. S najväčšou pravdepodobnosťou dokazuje, že najskôr žila Eva, až potom prišiel Adam. Podobným šokujúcim zistením môže byť porovnanie genetického kódu Európanov a príslušníkov etnickej skupiny Jorubov. Jorubovia majú v genetickom kóde DNA, ktorej pôvod je jednoducho neznámy.

Afrika – kolíska našich predkov

pixabay.com

Možno si aj vy matne spomínate na to, že väčšina známych predkov homo sapiens pochádza z Afriky. Práve preto sa i dnes tento kontinent môže pochváliť genetickou diverzitou. Predchodcami človeka boli tzv. hominidi, ku ktorým patria neandertálci a denisovani. To znamená, že každý z nás má v genóme určité percento genetického kódu patriaceho týmto dvom skupinám.

Vedci  štúdii publikovanej v bioRxiv však zverejnili výsledky výskumu analýzy genetickej informácie u africkej etnickej skupiny Jorubov. Táto etnická skupina je pomerne veľká, tvorí ju okolo 35 miliónov ľudí. Štát, v ktorom by žili Jorubovia, by ste však na mape márne hľadali. Jorubovia sú totiž to jedným z najväčších národov, ktorý nemá svoj vlastný štát. Nájdeme ich však v afrických štátoch ako napríklad Nigéria, Ghana či Togo.

Collecting Leaves

Vedci na základe výsledkov projektu 1000 genome projekt, ktorý pomohol pri stanovení kompletného ľudského genómu, podrobili analýze genóm 50 náhodne vybraných Európanov. Ich genóm porovnali s genómom 50 náhodne vybratých jedincov patriacich ku kmeňu Jorubov. Pri analýze sa zamerali na zistenie predchodcov. Zatiaľ čo pri európskej populácii nebol problém určiť predka, u Jorubov sa ukázalo, že 8% genetického kódu patrí tzv. DNA duchov. Tak vedci označujú DNA, ktorej nevedia určiť pôvod. Kto je teda predchodcom tohto jedinečného národa?

Odpoveďou môže byť homo heidelbergensis

Homo heidelbergensis

To, komu patrí 8% neznámej DNA, stále ostáva v rovine hypotéz. Vedci sa prikláňajú k teórii, podľa ktorej by mohol byť predchodcom homo heidelbergensis (človek heidelberský), hominid, ktorý žil na území Afriky približne pre 200-tisíc rokmi. Možno však bude správna odpoveď úplne iná. Každopádne, ďalší výskum genetickej informácie tohto jedinečného kmeňa môže priniesť úplne nový pohľad na evolúciu človeka.

Pozri aj: Môže to prísť už za 5 rokov. Elon Musk hovorí, že ak svet ovládne umelá inteligencia, stane sa toto

allthatsinteresting.com
0
Komentovať (0)