Foto: PxHere, Mkulikowski [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Mazúrske jazerá sú jedným z najkrajších regiónov Poľska.

Patrí medzi najkrajšie oblasti Poľska, keďže sa však nachádza pomerne ďaleko od našich hraníc, mnoho ľudí ju nepozná. Reč je o Mazúrskych jazerách, ktoré sa nachádzajú na severe krajiny tesne pri hraniciach s Kaliningradskou oblasťou. Jazier sa tu nachádza skutočne mnoho. Tých čo majú aspoň jeden hektár je viac ako 2700, tie menšie sa spočítať nikto ani neodvážil. Krásnemu prírodnému prostrediu pridáva na atraktivite aj nemenej zaujímavá história. 

Mazúrske jazerá zaberajú viac ako 52 000 km² a predstavujú takzvanú jazernú plošinu. Tá vznikla ešte v období pleistocénu počas posledného kontinentálneho zaľadnenia v Európe. Dnes predstavuje oblasť s tisíckami veľkých aj menších jazier navzájom prepojených kanálmi a riekami, ktorú často označujú za jeden z najkrajších poľských regiónov.

Foto: Mkulikowski [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Celá oblasť je pokrytá hustými lesmi, ktorých prirodzený obyvatelia sú európske zubry, rysy či dokonca losy. Jazerá sú aj významným európskych vtáčím územím, na ktorom hniezdi až 350 druhov vtákov. Mazúrske jazerá sú v súčasnosti významným regiónom poľského cestovného ruchu, ktorý ľudia navštevujú najmä kvôli jachtingu, turistike, cyklistike či rybolovu. Oblasť sa dostala aj medzi 28 finalistov rebríčka Nových sedem prírodných divov sveta.

Nacistické bunkre

Mazúrske jazerá sa v minulosti stali aj dejiskom niekoľkých významných historických udalostí. Počas prvej svetovej vojny sa tu odohrali dve veľké bitky a to prvá a druhá bitka na Mazúrskych jazerách v rokoch 1914 a 1915. Región sa stal významným aj o niekoľko desaťročí neskôr. Potom, ako Adolf Hitler obsadil v roku 1939 Poľsko, sa Mazúrske jazerá mali stať útočiskom jeho vojnového loďstva. A pozostatky týchto plánov možno vidieť dodnes.

Foto: Janericloebe [Public domain], via Wikimedia Commons
V oblasti Mazúrskych jazier vybudovali nacisti početné vojenské objekty. Najznámejším z nich je Wolfsschanze, v češtine známe ako Vlčí doupě, ktorý slúžil ako jeden z hlavných stanov Adolfa Hitlera. Približne 20 km severovýchodne sa pri brehoch jazera Mamry nachádza komplex s názvom Mamerki. Ten predstavuje jeden z najväčších a najlepšie zachovalých vojenských areálov nacistov z obdobia druhej svetovej vojny.

Foto: Janericloebe [Public domain], via Wikimedia Commons
Foto: Honza Groh (Jagro) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Mazurský kanál

Mamerki pozostávalo z viac ako 250 rôznych objektov vrátane 30 ťažkých železobetónových bunkrov. Domov mal areál poskytovať 40 generálom a poľným maršalom z najvyššieho vedenia a viac ako 1500 dôstojníkom a vojakom. Najzaujímavejším dielom v celom vojenskom areáli sú nepochybne pozostatky Mazurského kanála, ktorý sa však nakoniec dokončiť nepodarilo.

Foto: PxHere

Mazurský kanál mal spájať jazero Mamry s Baltským morom. Pre Hitlera bolo veľmi dôležité mať svoje vojnové loďstvo v bezpečí. Tomu mal dopomôcť práve Mazurský kanál, ktorým by mohli lode vplávať z otvoreného mora do bezpečia jazier hlbšie vo vnútrozemí. Hitler chcel v oblasti Mazurských jazier vybudovať aj opravovne a domovom mali byť aj pre flotilu nemeckých ponoriek. Z celej nedokončenej stavby je dodnes možné navštíviť jedno z obrovských zdúvadiel, ktoré malo obrovské vodné dielo pomôcť vytvoriť.

dromedar.zoznam.skarmyweb.cz, wikipedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy