Ilustračná foto: Pexels (Ruslan Alekso)

V posledných dňoch sa médiami šíria správy o ochoreniach a úmrtiach súvisiacich s vapovaním.

Zdá sa, že vapovanie má ďalšiu obeť. Portál Unilad uvádza, že na následky pľúcneho ochorenia spájajúceho sa s vapovaním zomrel v Kalifornii už piaty človek. Zdá sa však, že tu to všetko nekončí.

Portál Unilad uvádza, že 55-ročný muž z Kalifornie trpel v čase svojho úmrtia chronickými zdravotnými ťažkosťami, pričom niektoré z nich lekári pripisujú práve novodobému zlozvyku, vapovaniu. Ide tak už o piaty prípad v USA, kedy lekári uznali, že jedinec zomrel práve na následky vapovania.

Predošlé štyri úmrtia sa odohrali v Indiane, Minnesote, v Illinois a v Oregone. V Utahu zas musel byť jeden z pacientov uvedený následkom pretrvávajúcich zdravotných ťažkostí do kómy.

Tu to však ani zďaleka nekončí a chorí naďalej pribúdajú. Portál Unilad uvádza, že k 6. septembru tohto roka bolo v 33 krajinách nahlásených až 450 chorých, pričom ochorenia súvisia práve s vapovaním. Väčšina chorých sú mladí ľudia vo veku od 18 do 25 rokov, pričom do nemocníc ich prijali s podozrením na infekčné ochorenie pľúc, príznaky sa totiž ponášali na zápal pľúc. Pacienti trpeli bolesťami hrudníka, dychovou nedostatočnosťou, kašľom a zvracaním. Bližšie vyšetrovanie ukázalo, že každý z pacientov v posledných 90 dňoch vapoval, či už nikotínovú náplň alebo náplň s obsahom THC.

Úrady vyzývajú ľudí, aby s vapovaním prestali

Portál People uvádza, že úrad na kontrolu ochorení Centers for Disease Control (CDC), vyzýva ľudí, aby vo vlastnom záujme čo najskôr s vapovaním skoncovali, riskovať vlastné zdravie sa totiž jednoznačne neoplatí. Okrem toho, chorí pribúdajú závratným tempom. Počet hospitalizovaných jedincov s podobnými príznakmi sa zdvojnásobil len v priebehu jediného týždňa.

Úrady ďalej vyzývajú, že ľudia, ktorí v poslednom období vapovali, by mali spozornieť a sledovať, či sa u nich neobjavia príznaky, ako je dychová nedostatočnosť, nevoľnosť, zvracanie, kašeľ či bolesť v oblasti hrudníka. V prípade, ak sa príznaky objavia, je nutné čo najskôr vyhľadať lekára.

Liek zatiaľ neexistuje

Aj keď k obmedzeniu vapovania vyzývajú úrady všetkých bez ohľadu na druh elektronickej cigarety, Los Angeles Times informuje, že odborníci už pracujú na zistení toho, ktorá zložka elektronických cigariet zdravotné ťažkosti spôsobuje. Hospitalizovaní pacienti totiž používali na vapovnie rôzne produkty, niektoré obsahovali nikotín, iné marihuanu. Portál Leafly uvádza, že hlavným podozrivým sú elektronické cigarety kupované na čiernom trhu a, žiaľ, ako uvádza portál The Guardian, lekárom sa zatiaľ nepodarilo nájsť efektívny spôsob, ako ochorenie pľúc spôsobené vapovaním vyliečiť. Niektorí pacienti boli liečení antibiotikami, iní zas steroidmi, účinnosť týchto liekov je však zatiaľ otázna.

Téma škodlivosti elektronických cigariet sa vo svetových médiách objavuje čoraz častejšie. Inej skupine vedcov sa podarilo zistiť, že mnohí z pacientov, u ktorých sa príznaky zhodovali, mali v náplniach e-cigariet spoločného menovateľa – vitamín E. Tejto téme sme sa venovali v samostatnom článku.

Unilad
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )