Foto ilustračné: Pixabay

Elektronické cigarety sa za posledné roky rozšírili po celom svete a môžeme ich vidieť v rukách čoraz viac ľudí. Aj napriek tomu, že tieto cigarety majú určité výhody pred klasickými, môžu byť pre človeka nebezpečné.

Elektronické cigarety sú variantou, po ktorej často fajčiaci človek siahne, ak chce skončiť s fajčením. Rovnako na tom bol aj mladík menom Austin Adams, ktorý preto z klasických cigariet prešiel práve na túto možnosť. Ako informuje portál unilad.co.uk, nebol to úplne najšťastnejší nápad, pretože mu cigareta explodovala v ústach. 

Len 17-ročný mladík Austin mal z dôvodu explózie cigarety zlomenú čeľusť, popáleniny na ústach a perách, a dokonca, stratil aj niekoľko zubov. Okrem samotného Austina bola prekvapená aj jeho matka, ktorá okamžite začala konať. Mladík si toho vytrpel naozaj dosť, keďže najbližšia nemocnica s vybavením na podobné zranenia, bola vzdialená až päť hodín jazdy autom.

Austinove zranenie bolo opísané v New England Journal of Medicine ako: „17-ročný mladík, ktorý mal bolesti a opuch čeľuste dve hodiny po používaní a výbuchu elektronickej cigarety. Mal rozsiahle tržné rany na ústach, viacnásobne narušené spodné rezáky a kostnú inkongruitu na ľavej strane čeľuste.“ 

Ako uvádza portál unilad.co.uk, doktorka Katie Russell, ktorá liečila Austina, povedala: „Toto zranenie bolo úplne nečakané. Sám Austin mi povedal, že si nespomína, že by s prístrojom robil niečo nezvyčajné, čo by výbuch mohlo spôsobiť.“

A prečo teda vlastne cigareta vybuchla? Podľa The Food and Drug Administration (FDA) sa takéto výbuchy vyskytujú vtedy, keď sa lítium-iónové batérie vnútri cigarety prehrievajú. FDA je úrad zodpovedný za reguláciu všetkých tabakových výrobkov, vrátane elektronických cigariet v USA.

foto: Pixabay.com

FDA len nedávnom ukončil poradenské stretnutia pre výrobcov elektronických cigariet, pričom odporúča spoločnostiam, aby poskytli podrobné informácie o druhu batérií, ktoré používajú a o pravdepodobnosti prehriatia. Takto by sa totižto mohlo veľmi jednoducho predchádzať podobným problémom s týmto druhom cigariet.

Vo vyhlásení pre NBC News sa FDA vyjadril: „FDA povzbudzuje výrobcov, ktorí majú záujem o úpravy cigariet, aby riešili otázky bezpečnosti batérií a obrátili sa na agentúru, s ktorou prediskutujú možnosti, ako včas niečo zmeniť. FDA zváži každú situáciu na základe jednotlivých prípadov.“ 

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články