nasa.gov

Diera s priemerom niekoľko stoviek metrov je pre vedcov záhada.

Skúmanie Marsu je cieľom vedcov už niekoľko desaťročí. Po úspešnom pristátí amerických astronautov na Mesiaci celý svet čakal, že ďalším cieľom bude práve Mars. Dobývanie vesmíru človekom sa však na nejaký čas zastavilo a do povedomia sa znovu vracia až v súčasnosti. Kým sa však prvý človek dostane na Mars, je potrebné preskúmať všetky jeho tajomstvá. Jedným z nich je aj obrovská tajomná diera, ktorú na povrchu Marsu našla NASA len nedávno. 

Nález záhadnej diery na Marse oznámila NASA len pred niekoľkými dňami. Podarilo sa to planetárnej sonde MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), ktorá povrch Červenej planéty z jej obežnej dráhy skúma už 11 rokov. Táto sonda má na svojom účte už niekoľko veľkých objavov. Podarilo sa jej zachytiť lavíny, čerstvé zosuvy či čerstvo vytvorené krátery, v okolí ktorých vedci spozorovali aj vodný ľad. Jej najnovší objav si však vedci zatiaľ doposiaľ vysvetliť nevedia a určite bude cieľom ďalšieho pozorovania.

NASA/JPL/Corby Waste

Záhadnú obrovskú dieru našla sonda MRO na južnom póle Marsu v oblasti, ktorú vedci nazývajú aj „švajčiarsky syr“, podľa veľkých viditeľných kruhoch na povrchu, ktoré vznikli po roztopení zmrazeného oxidu uhličitého. Novoobjavená diera má priemer niekoľko stoviek metrov a na jej dne je viditeľná vrstva ľadu. To, ako táto jama vznikla, však vedci z NASA netušia.

nasa.gov

Väčšina podobných kráterov na Marse vznikla po náraze asteroidu poprípade iného cudzieho telesa alebo po prepadnutí povrchu do dutiny, ktorá sa pod ním nachádza. Vedci však doposiaľ neidentifikovali žiadne základné znaky, ktoré by určovali, že by išlo o dieru vytvorenú jedným či druhým spôsobom (ani jeden však nevylučujú). Obrovská diera na južnom póle Marsu bude v najbližšom období pravdepodobne jedným z hlavných cieľov výskumu NASA.

Pozri aj: NASA tvrdí, že Mars je možné pretvoriť na obývateľnú planétu. Zverejnila víziu, v ktorej hovorí, ako na to

iflscience.com, sciencealert.com
Príbehy
0
Komentovať (0)