Foto: NASA

Sonda Insight bude na povrchu Marsu pristávať dnes večer.

Doterajšia úspešnosť pristátí na Marse je približne 40%. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír tak dnes čaká mimoriadne náročný deň. Začiatok i samotné pristátie sondy InSight budete môcť online sledovať už dnes, krátko pred 21. hodinou. Aby sa však dvojročná misia NASA, ktorá môže odkryť zaujímavé tajomstvá našej slnečnej sústavy mohla vôbec začať, musí sonda prežiť „7 minút hrôzy“.

Článok pokračuje pod videom ↓

NASA sa na Mars vracia po 6 rokoch, kedy na povrchu Červenej planéty úspešne pristála sonda Curiosity. Sonda InSight cestuje vesmírom už šesť mesiacov. Deň D pritom prichádza práve dnes, 26. novembra. Priamy prenos náročného pristátia na Marse budete môcť sledovať online na stránke NASA od 20:00. Na Červenej planéte bude práve poludnie uprostred zimného obdobia.

7 minút hrôzy

Aj samotná NASA popisuje pristátie na Marse ako 7 minút hrôzy. Sonda InSight bude totiž musieť sériu náročných úkonov a manévrov zvládnuť celkom sama, bez akejkoľvek pomoci z riadiaceho strediska na povrchu Zeme. Úspešnosť pristátia na Červenej planéte sa pohybuje na hranici 40%. V jednoduchosti celý proces pozostáva z troch rôznych častí. Vstup do atmosféry Marsu, prechod atmosférou a samotné pristátie. Znie to možno jednoducho, no pravdou je presný opak.

Foto: Mapa misií NASA na Marse (NASA)

InSight vstúpi do atmosféry Marsu v rýchlosti asi 20 000 km/h. V riedkej atmosfére, ktorej hustota predstavuje len 1% ten na Zemi, musí spomaliť na 800 km/h. Sonda musí atmosférou preniknúť v jednom konkrétnom bode, navyše pod správnym uhlom. NASA celý proces prirovnáva k tomu, akoby ste sa pokúšali dať gól na vzdialenosť 130 000 km. 7 minút hrôzy predstavuje viac ako stovku rôznych úkonov, ktoré bude musieť sonda zvládnuť bez pomoci technikov.

Plán pristátia: sekunda po sekunde (UTC +1)

20:40 – Kapsula obsahujúca sondu InSight sa oddeľuje od kozmickej lode

20:41 – Kapsula sa otáča tak, aby do atmosféry Marsu prenikla v správnom uhle (približne 12° vzhľadom na povrch planéty)

20:47 – Kapsula preniká prvými vrstvami atmosféry rýchlosťou takmer 20 000 km/h

20:49 – Ochranný tepelný štít kapsuly dosahuje maximálnu teplotu 1500°C

O 15 sekúnd neskôr –  Sonda začína extrémne spomaľovať, extrémne podmienky môžu prerušiť rádiové spojenie

20:51 – Sonda InSight vypúšťa svoj nadzvukový padák

O 15 sekúnd neskôr – Šesť výbušnín odstraňuje tepelný štít

O 10 sekúnd neskôr – Sonda InSight vypúšťa po malých explóziách tri „nohy“, ktoré poslúžia pri pristátí

20:52 – Zapína sa pristávací radar, ktorý meria aktuálnu vzdialenosť sondy od povrchu Marsu

20:53 – Spracovávajú sa prvé radarové informácie, systém sondy InSight sa prispôsobuje podmienkam a pripravuje na pristátie

O 20 sekúnd neskôr – Sonda sa zbavuje nadzvukového padáku a pokračuje voľným pádom

O polsekundy neskôr – Sonda aktivuje stretávacie motory, ktoré využíva na otáčanie a miernu orientáciu pri pristávaní

O 22 sekúnd neskôr – Sonda spomaľuje na rýchlosť 8 km/h

20:54 – Sonda InSight pristáva na povrchu Marsu

21:01 – V riadiacom stredisku na Zemi zachytáva NASA signál „I’m alive and well

Foto: NASA

Misia InSight

Sonda InSight má preskúmať Červenú planétu tak, ako žiadna predošlá. Ide totiž o stacionárnu sondu vybavenú citlivým seizmo-metrom, ktorý umožní analyzovať seizmické vlny planéty. Okrem toho sonda obsahuje aj prístroj na meranie tepelného toku v kôre. Po prvý krát tak ľudstvo nebude skúmať povrch Červenej planéty, ale pozrie sa na procesy ktoré prebiehajú pod ním. NASA si od výskumu sľubuje odhalenia o tom ako planéta vznikla, z čoho sa vlastne skladá a či je geologicky aktívna.

ScienceAlertvtm.zive.cz, SME, HNOnline
Uložiť článok

Najnovšie články