reprofoto: Youtube

Keď sa povie India, mnohým z vás zrejme príde na rozum indické jedlo, obrovské množstvo ľudí a teplo.

India je však omnoho pestrejšia. Je to krajina mnohých chutí, vôní a krás. Má však aj svoje nevýhody, medzi ktoré jednoznačne patrí aj preľudnenie. Štatistiky ukazujú, že v roku 2016 mala krajina viac ako 1,3 miliardy obyvateľov. Predstavte si, že sa táto masa ľudí potrebuje každý deň niekam presúvať, či už do školy do práce, alebo za rodinou. Cestovanie sa miestami mení doslova na boj o život.

Vedeli ste, že India je svojou rozlohou siedma najväčšia krajina na Zemi? A čo sa týka populácie, vyšplhala sa v rebríčku až na druhé miesto. Súčasťou Indie je aj štát Maháraštra a jeho hlavné mesto Bombaj, ktoré sa v rebríčku umiestnilo ako štvrté najľudnatejšie. Spomeňte si, ako zle sa niekedy cestuje v Bratislave, v Košiciach a v iných väčších mestách na Slovensku. To je však stále slabý odvar oproti mestu, v ktorom sa denne presúva 20 miliónov ľudí.

Najčastejšie využívaným spôsobom prepravy sú železnice, práve tie však stoja život až 10 ľudí každý jeden deň. Keď sa vám podarí dopracovať sa z útrob mesta na železničnú stanicu, ohúri vás, koľko ľudí sa zmestí na jedno miesto. Cez tie kvantá hláv hádam ani neuvidíte, že tam vôbec nejaká stanica je. Našťastie, obyvatelia Bombaja sú podľa cestovateľov nesmierne milí a nápomocní, pred seba vás však nikto nepustí, budete si musieť zvyknúť na strkance lakťami, hlasné vykrikovanie a na státie v rade si budete musieť vyhradiť nejaký ten čas. Oveľa viac času, ako keď idete niekam vlakom na Slovensku.

Nasledujúce video je síce z Bangladéša, no tam je vlaková doprava veľmi podobná Indii.

Spomeňte si na cestovanie vlakom na Slovensku v čase, keď sa z práce a do práce, či do školy presúvajú kvantá ľudí. Preplnené vagóny, ktoré nevoňajú práve za fialkami, všetky miesta obsadené a občas nejaký ten spoluobčan nedodržiavajúci základy hygieny. To sa však dá prežiť. Nie sme si však istí, ako sa dá prežiť cestovanie vlakom, ktorý má zamrežované okná a jeho kapacita je 200 ľudí, no akýmsi zázrakom sa ich vezie až 500. Tí, ktorí sa nevošli do vozňov, takmer visia von z otvorených dverí. Kontrolovať lístky v takto preplnenom vlaku zrejme nemá nikto odvahu.

Drzí spolucestujúci sa nájdu všade, tu však bez drzosti jednoducho nenastúpite. Aby ste sa do vlaku vôbec dostali, musíte mať ostré lakte a základným pravidlom je nespadnúť na zem, ináč vás dav ušliape. Ak ste sa dostali dnu a nemusíte stáť priamo pri dverách, môžete to považovať za malú výhru. Občas sa totiž stane, že tí, čo stoja príliš blízko dverí, jednoducho z idúceho vlaku vypadnú a je len malá šanca, že to človek prežije.

Ďalším úspechom je, ak sa vám podarí na želanej zastávke predrať cez dav a dostať sa z vlaku von. Ak sa však nenecháte odradiť, čaká vás jedinečný a nádherný zážitok. India je totiž krajinou, ktorá má jednoznačne čo ponúknuť a ak vám nevadí, že to nebude práve luxusná pláž na Bali, neváhajte si pozrieť aj tento fascinujúci kút sveta. Dokonca, ak sa odvážite cestovať vlakom, môžete zažiť nádhernú jazdu cez púšť alebo cestu po dychberúcom Darjeelingu.

nathional-geographic, wikipedia, telegraph
Uložiť článok

Najnovšie články