Hora Uluru v Austrálii. Foto: Unsplash (Kari J.K. Hedin)

Čoskoro vstúpi do platnosti zákaz, vďaka ktorému budú mať turisti vstup na horu zakázaný.

Hora Uluru je posvätným miestom a nachádza sa na území domorodcov, v Národnom parku Uluru- Kata. Hora je súčasťou zoznamu Svetového dedičstva UNESCO a nájdete na nej množstvo zaplavených jaskýň, prameňov a starovekých malieb.

Domorodci márne prosia turistov

Ako uvádza portál 10 Daily, na horu Uluru sa denne hrnú tisícky turistov. Môže za to fakt, že už od budúceho týždňa vstúpi do platnosti zákaz, kvôli ktorému sa na posvätnú horu už žiadny turista nedostane. Samozrejme, mnohým sa zákaz nepáči a nejeden obyvateľ Austrálie háji svoje právo na horu vyliezť kedykoľvek sa mu zachce.

Posvätná hora patrí domorodcom z kmeňa Anangu a tí už desiatky rokov turistov prosia, aby sa na horu neštverali. Jedným z dôvodov je bezpečnosť, mnohí na ňu totiž nedbajú a ide im len o to, aby sa čo najskôr dostali do cieľa. Nanešťastie, doplatilo na to už mnoho turistov, najmenej 39 ich zahynulo a mnohí ďalší utrpeli rôzne nepríjemné poranenia. Len pred niekoľkými dňami sa počas výstupu na horu pošmyklo 12-ročné dievča. Spadlo z výšky 20 až 30 metrov a je zázrak, že utrpelo len malé poranenia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Well i just finished up one ban, may as well start another 😂 Where else do you find Rocks this red…? Shitstorm coming in 3, 2, 1… 😂 Uluru / #AyersRock – Petermann, Northern Territory 🔥 Spend 4-5 hours here and do everything at the rock, you might only be here once! And with the rock walk closing permanently in 13 days time, you better get in quick! Very glad to be one of the few who have reached the summit 😎👌🏼 . This gangster spot halfway up is tops 👌🏼 The colour itself is exactly how you see it in the photos 😍 Just make sure you buy a fly net to cover your head! 😬 I still think the Olga’s are a better spot to go check out though – so id recommend planning your day around them more than Uluru if youre running short on time!

Príspevok, ktorý zdieľa Kade Wiseman (@wisey_gu),


Členovia kmeňa Anangu akékoľvek verejné vyjadrenia a rozhovory s médiami nateraz odmietajú, oficiálne sa vyjadria ž po uzavretí hory Uluru pre turistov, teda po 26. októbri. Pre 10 Daily sa však vyjadrila žena z kmeňa Arrernte a spisovateľka, Celeste Liddle. Tá hovorí, že turisti si myslia, že sa na horu musia dostať za každú cenu, aby niečo dokázali. Dokazujú tak ale jedine vlastnú nevedomosť a ignoranciu. Vôbec si totiž nevšímajú tabule, prostredníctvom ktorých ich domorodci žiadajú, aby rešpektovali ich dedičstvo a posvätné miesto.

Majú turisti na horu rovnaké právo ako domorodci?

Mnohí austrálski turisti sa odvolávajú na to, že vzhľadom na to, že sú Austrálčania, majú na horu rovnaké práva ako domorodci. Jeden z turistov tvrdí, že je nemysliteľné, aby sa ľudia neustále prispôsobovali hlučnej minorite a nabáda, aby sa ľudia chopili príležitosti a na horu sa vybrali, kým je ešte čas. Dodáva, že si uvedomuje kultúrnu hodnotu tohto miesta, priznáva však, že pre neho to bolo len ďalšie miesto vyškrtnuté zo zoznamu.


O tom, že hora bude pre turistov uzavretá, sa hovorí už od roku 2010. K uzavretiu však definitívne dôjde až 26. októbra 2019, presne 34 rokov od čias, kedy bola hora vrátená do rúk domorodcov. Vzhľadom na šialenstvo, aké ohlásenie uzavretia vyvolalo, to však nebude jednoduché a prípravy už prebiehajú v plnom prúde.

Ročne navštívi národný park 250-tisíc turistov. Úrady dúfajú, že ak sa ľudí podarí zaujať iným spôsobom, ich počet ostane aj po uzavretí hory Uluru rovnaký.

10 Daily
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )