Foto: youtube.com (National Geographic)

Vanské jazero, nachádzajúce sa vo východnom Turecku, dosahuje maximálnu hĺbku 457 metrov.

Tá je dostatočná na to, aby sa v jej hlbinách ukrýval poklad. Vedci sa ho rozhodli trošku bližšie preskúmať, no určite nečakali, že objavia pozostatky zámku starého 3-tisíc rokov. Je mementom starobylej civilizácie Urartu, ktorá žila na tomto území.

O civilizácii Urartu toho veľa nevieme. Informácie, ktoré sú k dispozícii, sú veľmi chabé. Táto civilizácia obývala územie v okolí Vanského jazera v dobe železnej, avšak nový objav môže historikom poskytnúť ďalšie zaujímavé detaily. Samotný tím vedcov však nečakal, že vody jazera môžu skrývať niečo tak zaujímavé. Veď vek jazera sa datuje na obdobie 600-tisíc rokov, pričom sa predpokladalo, že počas tejto neuveriteľne dlhej doby existencie nejako výrazne nezmenilo svoj tvar.

Zrúcaniny zámku ohromili vedcovVyzerá to tak, že Vanské jazero v sebe ukrýva viacero tajomstiev. Okrem ruín hradu vedci objavili aj tisícročné náhrobné kamene, či ruskú loď, ktorá sa potopila v roku 1948. Keď však vezmeme do úvahy úctyhodný vek jazera, môže byť hotovou zlatou baňou nielen pre vedcov, ale aj pre hľadačov pokladov.

Ako z rozprávkyCivilizáciu, ktorá dosahovala vrchol svojej vyspelosti v šiestom až deviatom storočí pokryla vrstva zabudnutia. Ktovie, ako skončí naša civilizácia, ktorá samu seba pokladá za vrchol všetkého. Možno aj po nás o pár storočí ostane len spomienka.

Pozri aj: 5+ tipov na to, ako z vianočného večierka neurobiť totálnu frašku

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )