Foto: Instagram.com (@dorte_mandrup)

V dánskom mestečku Brande vyrastie ohromujúca stavba.

Bude najvyšším mrakodrapom v západnej Európe. Nevznikne však v Londýne, Paríži či Madride, kde by sme to mohli očakávať. Postavia ju na poli v maličkom mestečku, ktoré má približne 7-tisíc obyvateľov. Bude mať 320 metrov a vyrastie v dánskom Brande. 

So stavbou chcú začať ešte tento rok, dokončená by mohla byť v roku 2023. 320 metrov vysoká administratívna budova má však už teraz v médiách prezývku Sauronov oko. O tom, že bude poriadnou dominantou regiónu svedčí fakt, že bude viditeľná do vzdialenosti viac ako 65 kilometrov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dorte Mandrup (@dorte_mandrup),

Mesto Brande sa totiž nachádza na Jutskom polostrove, približne 160 km južne od mesta Allborg, ktoré je najväčším mestom a centrom polostrova. Jutský polostrov je prirodzene rovinatým územím a preto bude tristovky metrov vysoká veža pozorovateľná z veľkých vzdialeností. Obrovská administratívna veža vyrastie na poli v meste, ktoré nemá ani 10-tisíc obyvateľov a v podstate teda vo vidieckej oblasti.

Monumentálnu stavbu v Dánskom Brande sa rozhodla postaviť spoločnosť Bestseller, ktorá je známym výrobcom oblečenia a jej história do 70. rokov 20. storočia a práve do tohto malého dánskeho mestečka. Spoločnosť chce novú administratívnu budovu využiť ako svoju centrálu, nachádzať by sa tu však mali aj rôzne ďalšie služby ako reštaurácie či obchody. “Sauronovo oko” bude najvyššou budovou v západnej Európe. Na starom kontinente vyššie siahajú len výškové budovy v Petrohrade a Moskve.

TheGuardian, Telegraph
2
Uložiť článok
Komentovať