Foto: SITA/AP

Walter Forbes strávil vo väzení takmer 4 dekády za vraždu a podpaľačstvo.

V roku 1982 osud študenta Jackson Community College v Michigane, Waltera Forbesa, nabral úplne iný smer. Sníval o tom, že po škole si založí firmu venujúcu sa realitám, namiesto toho však skončil za mrežami obvinený z činu, ktorý nespáchal.

Jednu júlovú noc roku 1982 sa mladý Walter zaplietol do bitky v miestom bare. To však nemal robiť. Nasledujúci deň sa mu účastník bitky, muž menom Dennis Hall, prišiel pomstiť a postrelil ho, píše Allthatisinteresting.

Nepriaznivý osud Waltera Forbesa sa začal pomaly kryštalizovať, keď našli Dennisa Hala mŕtveho v podpálenom byte na Maple Street v Detroite. Vyšetrovatelia si boli istí, že to bola pomsta práve od Forbesa.

Verziu potvrdila aj hlavná svedkyňa Annice Kennebrewová, ktorá tvrdila, že videla troch mužov podpaľovať Hallov byt. Ostatní dvaja obvinení však boli pre nedostatok dôkazov zbavení obvinení a do väzenia bol poslaný iba Walter.

Foto: SITA/AP

Vytúžene oslobodenie prišlo po 37 rokoch

Dnes 63-ročného muža oslobodil súd po tom, čo sa svedkyňa Kennenbrewová v roku 2017 priznala, že si historku vymyslela, pretože sa jej vyhrážali, ak neusvedčí Forbesa z trestného činu.

20. november 2020 bol dňom, kedy Walter Forbes po takmer štyridsiatich rokoch okúsil chuť slobody. „Nemyslel som si, že to bude trvať tak dlho, ale oplatilo sa čakať. Som rád, že Annice Kennenbrewová konečne povedala pravdu,“ povedal pre Detriot Free Press.

Neskôr sa preukázalo, že podpálený byt bol výsledkom poistného podvodu majiteľa budovy na Maple Street. David Jones za škodu podpálením zinkasoval 50 000 dolárov. Spravodlivosti sa však vyhol. Zomrel totiž v roku 2010, dávno predtým, ako sa prípadom začali zaoberať príslušné orgány.

Walter Forbes ale nenarieka. „Neopovrhujem ľuďmi, ktorí klamali, aby ma usvedčili. Ich zámery boli sebecké a ja nedovolím, aby ma zášť zničila,“ píše Detroit Free Press.

Foto: SITA/AP

Konečne má šancu na plnohodnotný život

Najkrajší moment po prepustení z väzenia bol, keď sa mohol po toľkých rokoch privítať so svojou rodinou. Dnes žije Walter s blízkymi v Detroite a učí sa začleniť sa späť do života. Ako sám s vtipom dodáva, najviac ho trápia nové technológie a smartfóny. „To čo iným trvá 20 sekúnd, mne trvá pol hodinu. Niekedy ani neviem prijať hovor,“ smeje sa.

Na smiech má aj ďalší dôvod. V štáte Michigan totiž od roku 2016 platí zákon odškodňovania neprávom obvinených a uväznených, čo znamená, že Forbes si na účet pripíše 2 000 000 dolárov ako kompenzáciu od štátu.

Walter tvrdí, že každý neprávom obvinený si musí zachovať pozitívne nastavenie mysle a neustálu túžbu odhaliť pravdu. „Pracujte tvrdšie na svojom prípade ako ktokoľvek iný. Vy musíte byť tou hnacou silou smerujúcou k vášmu oslobodeniu,“ uzatvára.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )