Foto: Asia wire/facebook

Matej Mensatoris / / Zviera
Zvyčajne ak stretnete hada, je lepšie ho pozorovať z bezpečnej vzdialenosti a nemanipulovať s ním. To už teraz vie aj tento muž z indonézskej Sumatry.

Na Slovensku sa s hadmi stretávame skutočne iba ojedinele. Tak to ale nie je všade vo svete, v mnohých krajinách sú hady bežnou súčasťou života miestnych obyvateľov. Inak to nie je ani na indonézskom ostrove Sumatra, kde sa pred pár dňami udial skutočne pozoruhodný prípad. 

Podľa dostupných informácií 37 -ročný Robert Nababan išiel na svojom mopede, keď odrazu na ceste zazrel hada skutočne enormných rozmerov. Takmer 8-metrový pytón blokoval cestu, a tak Roberta napadlo, že kolosálne zviera odprace z cesty. Tento jeho plán ale nevyšiel, keďže had rozhodne s Robertom nechcel spolupracovať.

Foto: Asia wire/facebook

Po tom, čo ho začal Robert ťahať, pytón sa vymrštil a svojimi silnými zubami sa mu zahryzol do ramena. „Chvíľu sme spolu zápasili“ povedal zranený muž už keď bol v bezpečí v nemocnici.

Robertovi okamžite prišli na pomoc ľudia z okolia, ktorí hada nekompromisne usmrtili, a tak pravdepodobne mužovi zachránili život. 7,8-metra dlhého pytóna potom vystavili v dedine na obdiv, neskôr sa ho rozhodli spracovať a skonzumovať.

Foto: Asia wire/facebook

Muž mal skutočné šťastie, že na blízku boli ľudia, ktorí hada usmrtili. To, že pytón je nejedovatý had ešte neznamená, že nie je nebezpečný. Práve naopak. Pytón je škrtič, ktorý svoju obeť obmotá svojím silným telom a po každom výdychu pevnejšie zovrie svoje smrteľné objatie, čím zamedzuje prísun vzduchu do pľúc, až kým sa jeho korisť nezadusí.

Aj keď reakcie internetu na usmrtenie pytóna sú prevažne pozitívneho charakteru, my sa pri pohľade na mŕtve telo nebezpečného no zároveň aj krásneho hada s týmto názorom stotožniť nemôžeme. Ak by Robert nechal hada tak, ten by pravdepodobne skôr či neskôr z cesty odišiel a ani Robert by neprišiel ku škaredému zraneniu a pytón o svoj život.

Foto: Asia wire/facebook

Pytóny, resp. hady vo všeobecnosti sú síce považované za nepríjemné zvieratá, no v prírode plnia nezastupiteľnú úlohu. Lovia prevažne hlodavce, čím ochraňujú aj úrodu dedinčanov a miestnych obyvateľov pred škodcami. Preto by sa k usmrteniu hada malo pristupovať iba vo výnimočných prípadoch, čo bol ale aj práve opisovaný prípad.

Pozri aj: Farmári v Nigérií zabili obrovského hada v domnení, že im zabíja dobytok. Keď ho rozrezali, zistili desivú skutočnosť

iflscience.com
0
Komentovať (0)