Foto: Unsplash (ilustračné)

Lukáš Mužla / / News
Muž, ktorý si policajné auto pomýlil s taxíkom, dánskej polícii poriadne uľahčil boj s obchodom s ľahkými drogami.

Scéna ako z druhotriednej tínedžerskej komédie. Tak by sa dal opísať incident, ktorý sa odohral pár dní pred Vianocami v dánskej metropole Kodaň. Do policajného auta v centre mesta nasadol muž, ktorý si vozidlo pomýlil s taxíkom. Na tom by ešte možno nebolo nič zvláštne, no táto chyba sa nakoniec ukázala byť oveľa bizarnejšou. Policajti totiž zistili, že muž, ktorý si ich služobné vozidlo pomýlil s taxi službou, má pri sebe približne 1000 marihuanových jointov. 

Incident sa odohral 20. decembra v Kodanskej Christiánii, slobodnom autonómnom meste v centre Kodane, ktoré v dánskej metropole vzniklo asi pred 50 rokmi. Ide o akýsi „samostatný štát“, ktorého existencia nie je výsledkom medzinárodných dohôd, ale skôr dohody a toleranciou Dánskych vlád. Myšlienka Christiánie je jednoduchá. Ide o ostrov slobody, kde neplatia takmer žiadne pravidlá a užívanie nelegálnych látok je tu prinajmenšom tolerované.

Foto: Wikimedia

Problém s predajom marihuany je tŕňom v oku dánskych úradov už niekoľko desaťročí. Najnovšie sa polícia rozhodla bojovať s predajom ľahkých drog s pomocou dronov a inej modernej techniky. Výsledky nenechali na seba dlho čakať a dánska polícia zadržala veľké množstvo marihuany a jej predajcov. Muž, ktorý 20. decembra nasadol policajtom priamo do auta v domnení, že sa jedná o taxík, však polícii prácu poriadne uľahčil. Po nájdení takmer 1000 marihuanových jointov bol okamžite obvinený z prechovávania a predaja nelegálnych látok.

Foto: Unsplash

Dánska polícia s využitím dronov po dlhých rokoch zdá sa začína boj s predajom a užívaním marihuany a hašišu v Christiánii vyhrávať. Deň pred bizarným incidentom policajná akcia zadržala v slobodnom meste viac ako 3,5 kg hašišu, 4 zbrane a z prechovávania ľahkých drog obvinila 116 osôb. Christiánia tak možno v budúcnosti prestane byť „drogovým ostrovom“, no určite naďalej ostáva alternatívnym kultúrnym centrom, mekkou slobodných myslí a miestom, aké by ste inde na Zemi hľadali márne.

Pozri aj: Ostrov drogovej slobody, kde neplatia bežné zákony. Christiania je rajom, ktorý nájdete priamo v centre Kodani

independent.co.uk, Twittercphpost.dk
0
Komentovať (0)