Foto: pixabay/wikipedia.org

Hovorí sa, že Alcatraz patrí medzi väznice, z ktorých je nemožné utiecť.

O útek sa doteraz pokúsilo 36 väzňov a oficiálne sa nikomu z nich nepodarilo prežiť. List od jedného z väzňov však tvrdí niečo iné. Medzi najznámejšie pokusy o únik patrí ten, ktorý v roku 1962 zosnovali bratia John a Clarence Anglinovci a Frank Morris. Prípadom sa zaoberala FBI a napokon zhodnotila, že traja muži sa utopili v zátoke.

Neexistoval však žiaden dôkaz, že sa muži skutočne utopili. O 50 rokov neskôr sa situácia zamotala ešte viac, keď FBI obdržala list, ktorý mal napísať John Anglin. V liste sa písalo, že John, Clarence a Frank útek prežili. Zaujímavé je, že FBI dostala do rúk list ešte v roku 2013, no verejnosť sa o ňom dozvedela len nedávno.

Frank Morris, Clearance Anglin and John Anglin

Gepostet von The Bizarre and The Oddities am Mittwoch, 21. Februar 2018

Podľa denníka Metro sa v liste píše: „Volám sa John Anglin. V júni v roku 1962 som ušiel z Alcatrazu spolu so svojim bratom Clarenceom a Frankom Morrisom. Teraz mám 83 rokov a som na tom zle. Mám rakovinu. V tú noc sme to skutočne prežili, aj keď nechýbali veľa a nezvládli by sme to. Frank zomrel v októbri v roku 2005. Je pochovaný v Alexandrii, jeho hrob však nenájdete, leží tam pod iným menom. Môj brat odišiel z tohto sveta v roku 2011. Ak mi sľúbite, že nepôjdem do väzenia na dlhšie ako rok a zabezpečíte mi zdravotnú starostlivosť, v ďalšom liste vám napíšem, kde sa nachádzam. Musíte to však vyhlásiť verejne, v televízii. Toto nie je žiaden žart ale pravda.“

Samozrejme, FBI sa okamžite pustila do vyšetrovania pravosti listu, pokúšali sa nájsť na ňom odtlačky prstov a zisťovali, či by písmo skutočne mohlo patriť Johnovi Anglinovi, nepodarilo sa však dôjsť k žiadnym jasným záverom. Okolo celého prípadu sa však vznáša množstvo pochybností. Je totiž veľmi nepravdepodobné, že by sa traja utečenci z Alcatrazu mohli opäť len tak začleniť do spoločnosti a žiť životy pod maskovaním obyčajných občanov. Boli to však 60. roky a vtedy bol život celkom iný, ako dnes.

Dummy head used by John Anglin to fool prison guards Alcatraz. 1962

Gepostet von History in Moments am Montag, 7. August 2017

Úrady však trvajú na svojom a hovoria, že nie je dôvod myslieť si, že by traja trestanci zo dňa na deň zmenili svoj život od základov a stali sa z nich nenápadní občania. Bratia Anglinovci boli odsúdení na 15 a 20 rokov za bankovú lúpež. Na výkon trestu nastúpili v troch rôznych zariadeniach, z každého sa im však podarilo ujsť. Napokon ich zavreli do Alcatrazu, ktorý bol dovtedy považovaný za pevnosť, z ktorej niet cesty von. Trojica však dokázala opak. Prípravami na útek strávili pol roka a zdá sa, že im plán napokon vyšiel.

Čo myslíte, mohol byť list skutočne od jedného z troch väzňov, ktorým sa podarilo ujsť z Alcatrazu?

Pozri aj: Takto vyzerajú cely väzníc z celého sveta. Niekde sa majú väzni ako v bavlnke, inde by ste neprežili ani jeden deň

ladbible
Príbehy
0
Komentovať (0)