Foto: Pixabay

Šesťhodinová operácia bola úspešná.

Muž zo Srbska má šťastie v nešťastí. Narodil sa bez semenníkov, no aj tak čoskoro môže byť otcom. Jeden semenník mu totiž darovalo jeho identické dvojča. Vzhľadom na skutočnosť, že DNA dvojičiek je takmer rovnaká, znamená to, že dieťa, ktoré by splodil, môže byť jeho plnohodnotný potomok v podstate s jeho DNA.

Operácia sa uskutočnila minulý týždeň a 36-ročný Srb dostal počas 6-hodinovej operácie semenník od svojho brata-dvojičaťa, píše New York Times. Zložitá operácia spočívala v kľúčovom prepojení tepien a žíl, ktoré sú široké menej ako 2 milimetre. Aby semenník mohol vôbec fungovať, musí byť pripojený na krvný obeh. Operácia je významná v tom, že je to iba tretíkrát, čo sa takýto zákrok vykonal.

Zákrok sa podaril a obaja muži sú v poriadku, aj keď z pochopiteľných dôvodov chcú ostať v anonymite. Členovia transplantačného tímu, doktor Dicken Ko a doktor Branko Bojovic už majú s transplantáciou mužských rozmnožovacích orgánov skúsenosti. V roku 2016 boli tiež zapojení do prvej transplantácie penisu u muža, ktorý oň prišiel v dôsledku rakoviny.

Ilustračné foto: Pixabay

Počas tejto transplantácie ale neboli prenesené semenníky. V takom prípade by totiž otcom prípadného dieťaťa bol darca semenníkov, keďže tie vytvárajú genetický materiál darcu a nie toho, kto by ich mal transplantované. Prvá transplantácia penisu aj spolu so semenníkmi sa podarila iba minulý rok a bola uskutočnená na vojnovom veteránovi z Afganistanu, ktorý prišiel o celé pohlavné ústrojenstvo pri zranení.

V tomto prípade, keďže darcom bola dvojička, tak DNA je prakticky totožná, čo znamená, že deti, ktoré by prípadne splodil, môže pokojne považovať za svoje. Vďaka prakticky rovnakej DNA navyše nebude potrebné brať imunosupresíva, aby sa telu zabránilo odmietnuť transplantované tkanivo.

Ilustračné foto: Pixabay

Lekárom sa však, bohužiaľ, nepodarilo vytvoriť umelý semenovod, lebo na to nedokázali nájsť vhodné tkanivo. Muž preto bude potrebovať ďalšiu operáciu, aby sa mohol rozmnožovať bežným spôsobom alebo bude potrebné extrahovať spermie operačne zo semenníka, či použiť darovanú spermiu od brata.

Transplantácia zatiaľ mužovi teda neumožňuje splodiť dieťa normálne, no má aj iné benefity. Vďaka semenníku sa mu stabilizuje hladina jeho hormónov v tele a nebude nutné mu podávať injekcie. Pre lekárov má operácia tiež veľký význam, keďže takto môžu lepšie pomáhať ľuďom po zraneniach, či dokonca pri operáciách transrodových ľudí, ktorí sa rozhodnú zmeniť svoje pohlavie.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )