Foto: Youtube (John Hopkins Medicine)

Chirurgom na univerzite Johna Hopkinsa sa podarilo úspešne transplantovať penis a semenníky zraneného vojaka.

Identita vojaka zostala zo zrejmých dôvodov utajená, no k operácii sa sám vyjadril slovami: “Je to skutočne ťažké zranenie, s ktorým sa vyrovnáte len ťažko. Keď som sa prebudil, konečne som sa cítil normálne. Vrátilo sa mi sebavedomie.” Vojak prišiel o svoje pohlavné ústrojenstvo pri výbuchu bomby v Afganistane. Na transplantácii trvajúcej 14 hodín sa podieľalo 11 rôznych chirurgov, ktorý vymenili jeho močovú trubicu, tepny, krvné cievy, svaly, nervy a mnoho ďalšieho.

Na svete sa už síce odohralo viacero transplantácii penisu, no táto je prvá, ktorá nahrádzala celé pohlavné a močové ústrojenstvo a zároveň tak ide o najkomplexnejšiu operáciu tohto druhu. Pri výbuchu nebolo zasiahnuté len vojakovo ústrojenstvo, ale celá jeho panva, a preto išlo o riskantný, no našťastie úspešný zákrok. “Dúfame, že operácia pomôže prinavrátiť tomuto mladému mužovi jeho sexuálny život a taktiež bežné fungovanie močového ústrojenstva,” povedal Andrew Lee riaditeľ oddelenia plastickej a rekonštrukčnej chirurgie na univerzite Johna Hopkinsa.

Foto: Youtube (John Hopkins Medicine)

Rekonštrukciu by síce bolo možné previesť aj bez transplantácie a to vďaka odobratiu tkaniva z tela pacienta, no pokiaľ by pacient chcel dosahovať erekciu, čo samozrejme chce, tak by tu bolo vyššie riziko vzniku infekcie. Preto bola zvolená táto komplikovanejšia a v procese nebezpečnejšia cesta, ktorej výsledky sú však efektívnejšie. Súčasťou transplantovaného orgánu, ktorý pochádzal od darcu, neboli semenníky, čo znamená, že pacient musí počas uzdravovania prijímať testosterónové injekcie.

Operácia však prebehla pred štyrmi týždňami a pacientovi sa podľa všetkého vodí dobre. Chirurgovia sa na prevedenie takejto operácie pripravovali po dobu piatich rokov. Teraz, keď mali “pokusného králika,” ktorý vyviazol zdravý a šťastný, môžu túto novú techniku uplatniť pri podobných zraneniach vojenských veteránov. Podľa štatistiky existuje veľké množstvo pacientov s týmto postihnutím, ktorí teraz majú opäť šancu na normálny život. Celý priebeh operácie si môžete v animovanej forme pozrieť vo videu nižšie:

Pozri aj: Je zázrakom medicíny. Tento muž absolvoval trojitú transplantáciu tváre a má pocit, že omladol o 20 rokov

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )