Foto: Flickr (Steve Jurvetson)

Americká vláda dala projektu Starlink Elona Muska, zelenú.

Mohlo by ho to priviesť k tučnej sume. Tú však nemá v pláne míňať na letnom sídle, ale vraziť ju späť do svojej spoločnosti SpaceX. Ak ste v posledných pár rokoch nežili na opustenom ostrove, určite viete kto je Elon Musk a viete aj o jeho ambicióznych vedecko-technických plánoch, ktorými rúca nám známe hranice. Od nablýskaných elektromobilov, cez tunel pod Los Angeles až po osídľovanie Marsu. Tento muž vie, ako sa stať skutočným superhrdinom.

Medzi ďalší z jeho plánov patrí aj Starlink. Projekt pozostávajúci zo satelitov na obežnej dráhe Zeme, ktoré budú vysielať bezdrôtový internet do celého sveta. Týmto projektom Musk tak trochu konkuruje Facebooku, ktorý mal do budúcnosti podobné plány. Musk sa však činí a testovacia verzia jeho satelitov už osídlila obežnú dráhu Zeme. Keby ste aj na spomínanom ostrove skutočne žili, čoskoro tu budete mať dostupné vysokorýchlostné pripojenie k internetu.

Space X Falcon 9

12-tisíc satelitov

Časť z nich bola schválená už v marci a zbytok z nich v polovici novembra, teda len pred pár dňami. Do vesmíru ich vynesú Muskove „miláčiky“, rakety Falcon 9. Tie už mimochodom jeho spoločnosť SpaceX ďalej nevyvíja, ale venuje sa rakete BFR. Tá by zároveň mohla byť archou, ktorá dopraví ľudí na Mars. Projekt Starlink už Muskovi schválila americká vláda.

Už čoskoro na vašej obežnej dráhe

Do spustenia projektu tak skutočne zostáva už len „pár papierov“. Vďaka službe Starlink zarobí SpaceX slušné peniaze, vďaka ktorým chce financovať svoje ďalšie projekty, do ktorých spadá aj kolonizácia červenej planéty. Žiadna iná spoločnosť doposiaľ nedokázala takúto prestížnu službu vyvinúť, a tak sa očakáva, že o Starlink bude skutočne veľký záujem.

Unsplash

Starlinku sa tak možno dočkáme skôr, ako sme pôvodne čakali. Ešte pred rokom sa o tomto projekte len šepkalo, no podľa všetkého Musk naozaj nezaháľal a venoval sa projektu naplno.

news.com.au