branči / / News
Oteplenie je v nedohľadne a vyzerá to tak, že január už zostane zimným. Uprostred týždňa sa však k mrazom pridá slabé sneženie. Do našej...

Oteplenie je v nedohľadne a vyzerá to tak, že január už zostane zimným. Uprostred týždňa sa však k mrazom pridá slabé sneženie.

Do našej oblasti už od víkendu prúdi studený vzduch, ktorý sa postaral o druhú vlnu mrazov. Tá bude zrejme ešte intenzívnejšia ako na prelome rokov, kedy bola minimálna teplota zaznamenaná na úrovni -20°C. Napríklad v susednej Českej republike počas uplynulej noci namerali teplotu nižšiu ako -30°C a to sú už teda poriadne mrazy. Prituhovať v nasledujúcich dňoch bude aj na našom území. Silnejšie mrazy súvisia so snehovou pokrývkou, ktorá spôsobuje radiačné ochladenie a tá sa nasledujúce dni rozšíri o ďalšie oblasti.

V priebehu stredy sa nad oblasťou Pobaltia prehĺbi nie príliš výrazná tlaková níž okolo ktorej postúpi od severozápadu nad našu oblasť oklúzny front. Ten sa postará o snehové zrážky, ale treba podotknúť, že nebudú výrazné. V stredu napadne maximálne do 1 až 2 cm snehu. Výraznejšie zrážky prídu v noci na štvrtok, avšak len do oblasti severného Slovenska.

V stredu a vo štvrtok tak zavládnu na našom území prevažne oblačné dni so snehovými prehánkami alebo s občasným snežením. Úhrny zrážok sa za tieto dva dni budú pohybovať od 1 do 5 mm.

Úhrny zrážok do piatka 22.1.2016

ak

Žiadna kalamita a ani problémy so snehom nám nasledujúce dva dni neprinesú, ale rozšíria snehovú pokrývku o ďalšie oblasti severozápadného a severného Slovenska, kde ešte sneh nie je. Pôjde o snehový poprašok, prípadne o snehovú pokrývku do výšky 2 cm. Bez snehu by tak v piatok mal zostať už len krajný juhozápad a Záhorie.

Výška snehovej pokrývky na našom území k piatku 22.1.2016

sn

Výraznejšia vlna sneženia príde zrejme na prelome týždňov.

via: iMeteo.sk

Reklama
Komentovať (0)