wikimedia.org

Matej Mensatoris / / Série
Mužské a ženské telo sú odlišné aj v mnohých oblastiach, ktoré by vás asi nenapadli.

Ludské telo v sebe skrýva mnoho záhad o ktorých často nemáme ani tušenia. V dnešnom článku sa ale nebudeme venovať ľudskému telu ako takému, ale zameriame sa iba na mužské pohlavie. Mužské telo skrýva v sebe celý rad prekvapení. Niektoré z jeho zvláštností sú do určitej miery neznáme a to nielen pre ženy, ale aj pre samotných mužov. 

Pomalé starnutie

pixabay

Mužská tvár si zachováva mladistvý vzhľad oveľa dlhšie v porovnaní so ženskou tvárou. Za týmto je skutočnosť, že mužská pokožka stráca koncentráciu kolagénu oveľa pomalšie. Vďaka tomu je koža pružnejšia a odolnejšia pred tvorbou vrások a prehybov. Na druhej strane je všeobecne známe, že muži sa o svoju pleť starajú oveľa menej ako ženy, a tak sa táto výhoda môže v porovnaní so ženskou pleťou vytrácať.

Schopnosť laktácie

hotdog

Aj keď to nie je veľmi bežné, schopnosť produkovať mlieko sa preukázala aj u mužov. No jeho výroba je  považovaná za abnormalitu. Táto situácia môže nastať, ak sa v mužskom tele nachádza veľké množstvo hormónu prolaktínu. Jeho tvorba môže byť dôsledkom niektorých druhov lekárskych ošetrení používaných napríklad pri stimulácii srdca. Laktácia u mužov môže nastať aj pri probléme s hypofýzou a hypotalamom, alebo pri užívaní drog. Údajne existujú tiež záznamy, že muž začal produkovať mlieko v extrémnych prípadoch, keď žena nemohla dojčiť  a nebola iná možnosť, ako zabezpečiť pre bábätko adekvátnu náhradu za materské mlieko.

Plešina

pixabay

Strašiak mnohých mužov. Ak je otec plešatý, potom šanca, že syn bude plešatý, narastá až o 60%. Činnosť mužských hormónov ovplyvňuje vlasové folikuly takým spôsobom, že telo postupne stráca schopnosť produkovať nové vlasy. Stres a zlá strava môžu tiež spôsobiť, že muž začne plešivieť.

Predmenštruačný syndróm

wikimedia.org

Je to celkom prekvapivé, ale až 26 % mužov už niekedy zažilo predmenštruačný syndróm. Počas tohto obdobia sa muž stáva citlivejším, no aj podráždeným a hladným a môže dokonca trpieť žalúdočnými kŕčmi. To v podstate znamená, že zažíva veľmi podobné stavy ako ženy.

Každý muž bol najprv žena

pixabay

Každý človek bol na svojom vývinovom počiatku žena. Chromozómy X a Y určujú pohlavie dieťaťa. Ak sa spoja dva X chromozómy vznikne dievča a ak sa spoja chromozómy X a Y vznikne chlapec. Počas prvých 5 až 6 týždňov od počatia je ale chromózóm Y neaktívny. Kým sa jeho funkcia nespustí, embryo sa vyvíja ako dievča.

Hrošia koža

pixabay

Mužský hormón testosterón robí kožu muža hrubšiu. Tá je približne o 25 % hrubšia ako koža u žien. Avšak v priebehu života sa koža u mužov stáva tenšou, zatiaľ čo koža u žien ostáva rovnaká až do obdobia menopauzy.

Ohryzok

wikimedia.org

Všimli ste si, že ohryzok u mužov vystupuje viac ako u žien? Ženy majú zvyčajne len malý výstupok na krku. Jeho účelom je chrániť hlasivky. Počas puberty sa ohryzok zväčšuje a tým sa mení aj hrúbka hlasu. To je dôvod, prečo majú muži hrubší hlas.

Vnímanie farieb

pixabay

Muži dokážu rozoznať menší počet farieb ako ženy. Dôvod je ukrytý v sietnici a v bunkách, ktoré rozoznávajú farby. Na tie vplýva chromozóm X a keďže ženy majú tieto chromozómy dva, ich vnímanie farieb je kvalitnejšie ako u mužov. Niektoré ženy majú dokonca jedinečnú „superschopnosť“ a dokážu vidieť až 99 miliónov rôznych farieb. Viac o tejto schopnosti sa dozviete tu.

Pozri aj: 99 krátkych, no fascinujúcich faktov o ľudskom tele

interez.sk (mmm), brightside.me
0
Komentovať (0)