Foto: TASR

Silný vietor v Európe zabíjal. O život prišiel aj 14-ročný Slovák.

Víchrica, ktorá v pondelok zasiahla viaceré časti strednej Európy, vrátane Slovenska, si na juhu Poľska vyžiadala život jedného človeka a dvoch zranených, keď na ich autá spadol strom. Z iných miest v krajine hlásili ďalších päť zranených osôb, informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestnych hasičov.

Vo východnom Nemecku si víchrica neďaleko mesta Lutherstadt Wittenberg vyžiadala život 41-ročného vodiča, keď na jeho auto spadol strom.

Na severovýchode krajiny v pondelok ráno dočasne nepremávali diaľkové vlakové spoje z Berlína do Hamburgu, Hannoveru a do Stralsundu. V južnom Nemecku pre padnutý strom zrušili spoj Norimberg-Augsburg. Neďaleko mesta Wolfsburg, medzi Hannoverom a Berlínom, vysokorýchlostný vlak narazil do stromu, ktorý spadol na koľaje. Rušňovodič utrpel ľahšie zranenia.

Chodkyňa bojuje so svojím dáždnikom pred Brandenburskou bránou v Berlíne počas veternej búrky 30. septembra 2019. Foto: TASR/DPA

V Česku bolo bez elektriny takmer 30.000 domácností. Vietor, ktorý vyvracal stromy, v krajine komplikoval aj železničnú i cestnú dopravu. Podľa meteorológov do 06.00 h zaznamenala najsilnejší náraz vetra hora Sněžka na severe krajiny, kde fúkalo rýchlosťou 157 kilometrov za hodinu, čo je sila orkánu.

Stromy popadali aj na elektrické vedenie neďaleko Lipska, v dôsledku čoho zostalo v regióne bez elektriny celé hodiny viac ako 5000 ľudí. Berlínske zoologické záhrady zostali v pondelok zatvorené.

Na snímke detail rozrezaného stromu po silnom vetre v miestnej časti bratislavskej Petržalky – Ovsište 30. septembra 2019. Foto: TASR – Miroslav Košírer

Hasiči neďaleko mesta Dortmund v západnom Nemecku zachraňovali zo zaplaveného poľa ovce pomocou člna a prenosných chodníkov. Podľa agentúry DPA niektoré zvieratá pri záplavách uhynuli, zachrániť sa ich podarilo 200.

Vietor zabíjal aj na Slovensku

Aj na Slovensku včera vyčíňal silný vietor, ktorý lámal stromy, trhal strechy a, bohužiaľ, má aj svoje obete. U nás prišiel o život len 14-ročný chlapec a padajúci konár zo stromu zranil ďalšie dve deti.

Silný vietor, v dôsledku ktorého padol strom, zabil 30. septembra 2019 v Nitre 14-ročného chlapca a zranil ďalšie dve deti. FOTO TASR – Milan Ivanič

Ako informuje iMeteo, do Európy sa dostala hlboká tlaková níž s názvom Mortimer. Už pred niekoľkými dňami priniesla silný vietor do oblasti Nemecka a počas minulej noci postúpila aj nad naše územie. Priniesla dážď, no najmä silný nárazový vietor, ktorý na horách dosahoval silu víchrice.

Na snímke zlomený strom po silnom vetre v miestnej časti bratislavskej Petržalky – Ovsište Foto: TASR – Miroslav Košírer

Za posledných 12 hodín sa na Slovensku stalo takmer 230 technických udalostí, pri ktorých bola potrebná pomoc hasičov. Z celkového počtu zásahov až 90 percent tvorili výjazdy k popadaným stromom, ktoré blokovali vozovku, spadli na zaparkované vozidlá alebo inak ohrozovali okolie. Silný vietor v pondelok spôsobil pád stromu aj v areáli materskej školy na Námestí SNP v Detve. Deti sa pritom na mieste hrali iba štvrťhodinu predtým. Informuje o tom internetová stránka mesta.

TASR, imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )