foto: moviestillsDB.com

Aký máte vkus na filmy?

Ak je odpoveď Slovenský, zrejme na tomto zozname nájdete aspoň pár filmov, ktoré ste videli a vryli sa vám do pamäti. Prinášame vám totiž zoznam desiatich najnavštevovanejších filmov na Slovensku od vzniku republiky. Jurský park či Titanic zrejme nezaskočia nikoho, no ktoré filmy tvoria zbytok vizitky Slovenského vkusu? A máme vôbec radi naše filmy?

Harry Potter and the Chamber of Secrets / Harry Potter a Tajomná komnata

Videlo 254-tisíc Slovákov

ČSFD: 77%
IMDB: 7,4/10

Harry Potter a Tajomná komnata nie je jediný „potter“ na našom zozname. Rané diely tejto ságy, ktorá dominovala kníhkupectvám aj kinám, mali rozhodne svoje osobité kúzlo. To dokazuje aj obľuba, s ktorou tieto filmy a knihy fanúšikovia prijali u nás aj vo svete.

Tržby na Slovensku: 715-tisíc
Tržby celosvetovo: 879 miliónov


A Star Is Born / Zrodila sa hviezda

Videlo 266-tisíc Slovákov

ČSFD: 77%
IMDB: 7,8/10

Zrodila sa hviezda je dielo Bradleyho Coopera, v ktorom debutoval ako režisér. Zároveň si tu však po boku Lady Gaga zahral aj hlavnú úlohu a vôbec nespravil krok vedľa, keďže film exceloval na rôznych festivaloch aj na Oscaroch. Cooper vo filme stvárňuje country hviezdu, ktorý objavil talentovanú speváčku. Tú vo filme pochopiteľne stvárnila Gaga.

Tržby na Slovensku: 1,5 milióna
Tržby celosvetovo: 434 miliónov


The Bodyguard / Osobný strážca

Videlo 276-tisíc Slovákov

ČSFD: 75%
IMDB: 8,2/10

Bodyguard je dnes už klasické dielo s ešte klasickejším soundtrackom. V hlavných úlohách filmu sme mohli vidieť Kevina Costnera, ktorý sa tu objavil po boku Whitney Houston. Tá stála aj za vznikom titulnej piesne k filmu, ktorá sa stála v priebehu rokov kultúrnym pokladom. Whitney vo filme stvárnila hviezdu, zatiaľ čo Kevin jej bodyguarda, ktorý je pripravený chrániť ju pred každou hrozbou, no nie je pripravený čeliť láske.

Tržby na Slovensku: 197-tisíc
Tržby celosvetovo: 411 miliónov


Únos

Videlo 279-tisíc Slovákov

ČSFD: 65%
IMDB: 6,8/10

Film Únos z roku 2017 je dielom režisérky Mariany Čengel Solčanskej, ktorá pracovala aj na jeho scenári. Film mapuje skutočné udalosti, ktoré sa odohrali v 90. rokoch na Slovensku. Kontroverznú tému únosu prezidentovho syna podchytila veľmi šikovne, čo sa odzrkadlilo aj na návštevnosti v našich kinách. Núdza nebola ani o špičkových hercov, medzi ktorými nechýbala Rebeka Poláková, Maroš Kramár či Milan Ondrík.

Tržby na Slovensku: 1,4 milióna


Finding Dory / Hľadá sa Dory

Videlo 280-tisíc Slovákov

ČSFD: 73%
IMDB: 7,3/10

Pokračovanie klasickej Pixarovky o tom, ako sa hľadal, mohlo dopadnúť veľmi nešťastne, no nestalo sa tak. Hľadá sa Dory bol nakoniec veľmi pekný a šikovný animák, ktorý sa však pochopiteľne ani z veľkej diaľky nechytal na kvalitu a globálny úspech svojho predchodcu.

Tržby na Slovensku: 1,4 milióna
Tržby celosvetovo: 1 miliarda


Ice Age: The Meltdown / Doba ľadová 2

Videlo 284-tisíc Slovákov

ČSFD: 67%
IMDB: 6,8/10

Najobľúbenejším filmom na Slovensku dominujú animáky, o čom sa budete môcť presvedčiť aj na nižších priečkach. Doba ľadová pokračovala v trende, ktorý nastavil jej predchodca. Film sa niesol vo veľmi podobnej atmosfére, scenár staval na veľmi podobných vtipoch (veverica) a celkovou kvalitou snímok tiež nezaostával. Dalo by sa teda povedať, že pokračovanie nič nové neprinieslo, no tak sa zdá, že to ani nebolo cieľom. A taktika sa osvedčila.

Tržby na Slovensku: 827-tisíc
Tržby celosvetovo: 660 miliónov


Hotel Transylvania 3 / Hotel Transylvánia 3: Strašidelná dovolenka

Videlo 288-tisíc Slovákov

ČSFD: 63%
IMDB: 6,3/10

Hotel Transylvania 3 je spoločne s tretím pokračovaní Ja, zloducha dôkazom, že mimoriadne úspešné môžu byť aj práve tie diely, ktoré sú najslabšími článkami celej série. Dôvod je viac, než prostý. Za čas, kedy vyjde tretí diel, si stihne obľúbené postavičky zamilovať čoraz viac ľudí. Na pokračovanie filmu tak nie je problém nalákať ľudí aj bez agresívneho marketingu. Ten je však tiež veľmi silnou zbraňou, ktorá neostáva nevyužitá.

Tržby na Slovensku: 1,5 milióna
Tržby celosvetovo: 528 miliónov


Despicable Me 3 / Ja, zloduch 3

Videlo 297-tisíc Slovákov

ČSFD: 62%
IMDB: 6,3/10

V tesnom závese je teda spomínané tretie pokračovanie zo série Despicable Me. Medzi druhým a tretím dielom stihla táto séria dokonca dostať spin-off, do ktorého obsadila (v hojnom počte) obľúbených Mimoňov. Rozhodne sa nedá pochybovať, že práve tieto roztomilé, no zlovestné potvory, stoja za značnou časťou úspechu filmov od štúdia Illumination Entertainment.

Tržby na Slovensku: 1,4 milióna
Tržby celosvetovo: 1 miliarda


Ice Age: Dawn of the Dinosaurs / Doba ľadová 3

Videlo 315-tisíc Slovákov

ČSFD: 74%
IMDB: 7/10

Tretie pokračovanie Doby ľadovej už vlastne ani tak celkom nehovorí o dobe ľadovej, ale o celkom inej perióde. To však neprekáža, keďže tempo si dokázala séria udržať aj vo svojom treťom diele, ktorý bol ešte úspešnejší, ako ten predošlý. Toto sa už žiaľ nedá povedať o kvalite ani úspechu ďalších dielov zo série Doby ľadovej. Je však nutné uznať, že tvorcom ešte stále nedochádza kreativita v prípade jokov o Scratovi.

Tržby na Slovensku: 1,1 milióna
Tržby celosvetovo: 886 miliónov


Harry Potter and the Sorcerer’s Stone / Harry Potter a Kameň mudrcov

Videlo 319-tisíc Slovákov

ČSFD: 79%
IMDB:  7,6/10

Pochopiteľné, že medzi obľúbenými titulmi nechýba ani Harry Potter. Najlepšie čísla však paradoxne nedosiahli ďalšie diely tejto neskrotne obľúbenej série, ale práve jej prvý diel. Pri knihách a filmoch stihla jedna generácia vyrásť a druhá sa pri nich prestriedať. Niet sa teda čomu čudovať. V originálnom znení môžete počuť priezvisko hlavného hrdinu až 106-krát.

Tržby na Slovensku: 795-tisíc
Tržby celosvetovo: 975 miliónov


Čiara

Videlo 332-tisíc Slovákov

ČSFD: 65%
IMDB: 6,8/10

Čiara je nesporne najlepším slovenským projektom, ktorého sme mohli byť svedkami v posledných rokoch. Tomáš Maštalír nehral Tomáša Maštalíra, ako je tomu zvykom s televízie, ale skutočne na svojich pleciach odniesol väčšinu deja. Aj keď mal film mierne premrštenú stopáž a ku koncu strácal drive, stále dokázal byť veľmi pútavý a strhujúci, čo sa odrazilo aj v číslach. Mimo iného mohla diváka potešiť aj krásna scénografia a zaujímavý výber slovenskej hereckej smotánky.

Tržby na Slovensku: 1,7 milióna


Všetko alebo nič

Videlo 340-tisíc Slovákov

ČSFD: 54%
IMDB: 4,9/10

Na druhom mieste od konca sa umiestnil film Všetko alebo nič, ktorý vznikol v Česko-Slovensko-Poľskej koprodukcii. Film sleduje postavy Vandy a Lindy, ktoré spoločne vedú pražské kníhkupectvo. Titul Všetko alebo nič vznikol na motívy knihy Evity Urbaníkovej.

Tržby na Slovensku: 1,7 milióna


Fontána pre Zuzanu 2

Videlo 343-tisíc Slovákov

ČSFD: 82%
IMDB: 3,9/10

Poriadne zapálení boli Slováci aj pre druhé pokračovanie filmu Fontána pre Zuzanu. V pokračovaní hitu z 80. rokov sa dozvedáme, že Zuzana dospela, dostala sa do problémov a dokonca skončila za mrežami. Pomaly zisťuje, že život nie je len jednoduchý a trblietavý. Ak vás nepresvedčia akčné scény, mafia a kopa humoru, tak by sa to mohlo podariť Paľovi Haberovi a Ibimi Maigovi. A tiež fakt, že ide o ôsmy najnavštevovanejší film na Slovensko.

Tržby na Slovensku: 246-tisíc


Avatar

Videlo 366-tisíc Slovákov

ČSFD: 82%
IMDB: 7,8/10

Pochopiteľne, že medzi tieto filmy sa zaradil aj jeden z najúspešnejších filmov všetkých čias, Avatar. Ten bol v čase premiéry považovaný za obrovský prelom a niekoľko fanúšikov ho dokonca označilo za najlepší film všetkých čias. Režisér a scenárista James Cameron, ktorý stojí aj za vznikom filmov ako Terminátor či Titanic, v súčasnosti pripravuje ďalšie štyri pokračovania Avatara, ktoré nakrúca simultánne.

Tržby na Slovensku: 2,1 milióna
Tržby celosvetovo: 2,7 miliardy


The Minions / Mimoni

Videlo 368-tisíc Slovákov

ČSFD: 64%
IMDB: 6,4/10

Aj napriek tomu, že sa to nezdá, do top desiatky sa zaradil aj animák. Mimoriadne obľúbení Mimoni, ktorí sa stali popkultúrnou senzáciou dostali vlastný film potom, ako sa divákom predstavili vo filme Ja, zloduch. Film mapuje historický prapôvod Mimoňov a aj to, prečo majú potrebu slúžiť vždy tomu najväčšiemu zloduchovi v okolí.

Tržby na Slovensku: 1,8 milióna
Tržby celosvetovo: 1,1 miliárd


Bohemian Rhapsody

Videlo 400-tisíc Slovákov

ČSFD: 90%
IMDB: 8,1/10

Bohemian Rhapsody bol veľmi veľkou udalosťou dokonca aj na Slovensku. Životopisný film, ktorý sleduje príbeh Freddieho Mercuryho a jeho legendárnej kapely Queen, pritiahol pozornosť divákov z celého sveta. Napriek komplikáciám počas nakrúcania sa podarilo vytvoriť oscarový snímok, ktorý sa zrejme naveky zapíše do pamätí divákov ako jedna z udalostí, o ktorej môže hrdo povedať, bol som pri tom.

Tržby na Slovensku: 2,4 milióna
Tržby celosvetovo: 903 miliónov


Bathory

Videlo 432-tisíc Slovákov

ČSFD: 55%
IMDB: 5,9/10

Ikonický film o Báthoryčke sa tiež zaradil medzi najnavštevovanejšie filmy na Slovensku. Film legendárneho režiséra, Juraja Jakubiska, vznikol v Slovensko-Česko-Maďarskej koprodukcii a sledoval mimoriadnu osobnosť Alžbety Báthoryovej. Podľa Guinessovej knihy rekordov je táto postava najväčšou vrahyňou v dejinách ľudstva. Podľa Jakubiska však bola táto renesančná, inteligentná a vzdelaná žena obeťou tých, ktorí prahli po jej majetku.

Tržby na Slovensku: 1,6 milióna
Tržby celosvetovo: 3,4 milióna


Jurassic Park / Jurský park

Videlo 470-tisíc Slovákov

ČSFD: 86%
IMDB: 8,1/10

V top trojke pochopiteľne nájdeme aj Jurský park. Zápletku tohto ikonického diela zrejme pozná úplne každý. Skupina vedcov narazí na milióny rokov starú D. N. A a podarí sa vytvoriť národný park plný prehistorických zvierat. Nebol to len samotný námet, ktorý divákov nalákal do kín, ale aj vizuálna precíznosť filmu, jeho originalita a samozrejme vrcholná réžia Stevena Spielberga.

Tržby na Slovensku: 419-tisíc
Tržby celosvetovo: 1 miliarda


Titanic

Videlo 526-tisíc Slovákov

ČSFD: 85%
IMDB: 7,8/10

Pozornosti Slovákov sa neminul ani spomínaný Titanic. Titul, ktorý je v podstate synonymom pre film, je už dnes kultovou záležitosťou. V hlavných úlohách sa predstavili Kate Winslet a Leonardo DiCaprio, ktorí dali celkom nový rozmer slovnému spojeniu chémia na plátne.

Tržby na Slovensku: 960-tisíc
Tržby celosvetovo: 2,1 miliardy


Lion King / Leví kráľ

Videlo 643-tisíc Slovákov

ČSFD: 86%
IMDB: 8,5/10

Na úplne prvom mieste sa umiestnil Leví kráľ. Najnavštevovanejším filmom na Slovensku je teda animák, čo v konečnom dôsledku nie je až tak prekvapivé. Nielen, že Slováci vo veľkom obľubujú animované filmy, no Leví kráľ je sám o sebe pojmom, ktorý v čase premiéry prepisoval rôzne míľniky.

Tržby na Slovensku: 484-tisíc
Tržby celosvetovo: 968 miliónov

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy