Tiež ste už mali niekedy taký ten smutný pocit, že sa na tom našom Slovensku nič prevratné nedeje? Existuje kopec ľudí s úžasným množstvom...

Tiež ste už mali niekedy taký ten smutný pocit, že sa na tom našom Slovensku nič prevratné nedeje? Existuje kopec ľudí s úžasným množstvom skvelých nápadov, ktorí sa nebáli a rozhodli sa dokázať, že vždy sa oplatí ísť si za svojimi snami. Sme späť s našim seriálom, kde sa venujeme zaujímavým, úspešným a hlavne slovenským nápadom.

Mnohé, možno aj všetky z nich už poznáte, ale sme si istí, že sa stále medzi nami nájdu aj takí, pre ktorých to bude niečo nové. V tretej časti predstavujeme Fusakle.

fusakle (1)

Fusakle

Žiadny anglický názov, žiadne ponožky. Jednoducho Fusakle. Slovenské, kvalitné, farebné, veselé, ktoré nemajú radi nudu a dokonca ešte aj pomáhajú dobrej veci. Zladiť si oblečenie nie je žiadnou vedou. No napadlo vás niekedy ho doladiť aj ponožkami? Ba čo viac, vybrať si úplne šialené ponožky? Prečo nie, aspoň sa pri pohľade na ne vždy pousmejete a možno vyčaríte úsmev aj mnohým iným. To už rozhodne stojí za to. Bodky, pásiky, autíčka, fúziská, bicykle, kocky, … Vybrať si naozaj jesto z čoho.

Kto stojí za týmto skvelým nápadom? Nože sa trochu predstavte.

Sme dvaja mladí chalani (Janči a Martin), ktorí radi cestujú a objavujú. Radi prinášame nové nápady domov a tak to bolo aj s Fusaklami. Po 6 rokoch v gastrobiznise sme sa vrhli na niečo nové a chceli sme priniesť trochu veselosti a farby na Slovensko.

Prečo fusakle? Prečo nie tričká, trenírky, čiapky, tašky, či čokoľvek iné?

Fusakle preto, lebo je to malé, milé, jednoduché a dostupné. Takým detailom, ako sú fusakle, sa dá vyjadriť nálada, postoj, radosť, hnev, príslušnosť… Keď chceme, fusakle ukážeme, keď nie, schováme. Fusakle nosia ženy, muži, deti. A jediná alternatíva u nás boli zahraniční výrobcovia. Slovensko malo v minulosti bohatú textilnú výrobu a históriu, z ktorej veľa neostalo. Pamätali sme si, že v 90. rokoch bolo veľa podnikateľov, ktorí nakúpili pletiarske stroje, tak sme začali hľadať partnera na náš nápad. A podarilo sa v Banskej Štiavnici. Vďaka tomu vzniklo niečo, čo môže hrdo konkurovať zahraničným značkám.

Stretli ste sa už s niekým, kto naozaj ani len netušil, čo sú to „fusakle“?

Zatiaľ nie. Napriek tomu, že toto slovo používali najmä naši starí rodičia, stále ľudia vedia, čo to znamená.

Zistili sme veľmi milú vec. Fusakle sú teda nielen akosi navonok geniálne, ale aj pomáhajú. Deťom. Konkrétne teda Detskému hospicu Plamienok. Čo vás k tomu priviedlo?

Zapájame sa aktívne do života okolo nás. Chceme žiť dobre a slušne v spoločnosti, kde fungujeme. Preto nechceme byť ľahostajní a leniví, čo je žiaľ odraz dnešného nastavenia v našej spoločnosti. To, že predávame Fusakle so vzorom Plamienok, je to najmenej, čo môžeme urobiť. A aj uľahčiť ľudom možnosť pomôcť. Celý výťažok z predaja zasielame Plamienku.

Dnes nie je takmer nijak zvláštne, keď si dievky fotia svoje neoblečené nohy a vešajú ich na internety. Vám ale ľudia posielajú svoje nohy oblečené, priamo do vašich Fusaklí. Máte nejakú obľúbenú, naozaj originálnu fotku?

Všetky fotky od našich zákazníkov sú super. Nás najviac bavia hlavne fotky z ciest, lebo sami milujeme cestovanie. No práve preto, že ľudia si dajú tú námahu, aby urobili nejakú peknú fotku a pošlú nám ju, ďalšie kolekcie a komunikáciu zostavíme práve z fotiek, ktoré nebudeme robiť my, ale naši zákazníci. Chceme sa im takto odmeniť a poďakovať. Zároveň aj zapojiť do tvorby značky, aby sme znovu začali viac podporovať domáci trh.

Čo by ste odkázali ľuďom?

Farby, úsmev, slušnosť a tolerantnosť. Toto chcú reprezentovať Fusakle a to by sme radi šírili ďalej.

Kde Fusakle nájdete? Na ich stránke, prípadne ich môžete podporiť na facebooku.

Ste súčasťou nejakého projektu, alebo by ste nejaký chceli podporiť? Neváhajte, napíšte nám a podeľte sa s čímkoľvek, o čom si myslíte, že by nemalo zostať nepovšimnuté.