Foto: NPS.gov

Kvôli nezodpovednému turistovi museli mláďa bizóna utratiť.

Každý človek s kúskom zdravého rozumu by mal vedieť, že k divokým zvieratám sa neradno približovať, obzvlášť k samiciam s mláďatami. Tento turista sa však rozhodol zdravý rozum ignorovať, bizónie mláďa odniesol na cestu, muselo byť kvôli tomu utratené.

Mláďa museli utratiť

Yellowstonský národný park podľa CNN na svojom webe uviedol, že po ďalšom nešťastnom stretnutí návštevníka parku s voľne žijúcimi zvieratami boli nútení utratiť novorodené mláďa bizóna. V sobotu večer zatiaľ neidentifikovaný muž vyrušil mláďa bizóna po tom, ako sa pri prechode cez rieku Lamar v parku oddelilo od matky a stáda.

Mužovi sa to očividne nepozdávalo a teľa vytlačil na cestu. V predpisoch parku sa pritom jasne uvádza, že ľudia sa musia zdržiavať najmenej 23 metrov od bizónov, losov a väčšiny ostatných voľne žijúcich zvierat a približne 100 metrov od medveďov a vlkov. Priblíženie sa k divokým zvieratám môže ovplyvniť ich zdravie a dokonca ich pripraviť o život, uvádza v tlačovej správe národný park.

Ilustračná foto: unsplash

Nejde o ojedinelý incident

Návštevníci po tom, ako ho muž vytlačil na cestu, videli teľa, ako sa približuje k autám a ľuďom a sleduje ich. „Zasahovanie ľudí môže spôsobiť, že voľne žijúce zvieratá odvrhnú svoje potomstvo,“ uviedol národný park. Po tom, ako sa strážcovia parku neúspešne pokúsili spojiť teľa so stádom, rozhodli sa ho uspať, pretože sa stalo hrozbou pre autá a ľudí na ceste.

Mužovi môže v prípade preukázania viny hroziť až šesť mesiacov za mrežami a pokuta vo výške 5 000 dolárov, uviedol Yellowstonský národný park pre CNN. Obvinenie by zahŕňalo rušenie voľne žijúcich zvierat, výtržníctvo a priblíženie sa k voľne žijúcim zvieratám, dodal park.

Park hľadá ľudí, ktorí sa v čase incidentu na mieste nachádzali a mohli by zamestnancom poskytnúť viac informácií. Návštevníci Yellowstonu sa už v minulosti dostali do kontaktu s bizónmi a utrpeli vážne zranenia, vrátane najmenej troch v máji a júni 2022. V jednom z prípadov bizón napadol 71-ročnú ženu len deň po tom, ako iný návštevník utrpel zranenia po strete s ďalším bizónom.

Najnovšie články