Foto: HaZZ

Výbuch v dvanásťpodlažnej bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove si podľa posledných správ hasičov a polície vyžiadal päť obetí.

Nešťastie si zatiaľ podľa záchrannej zdravotnej služby vyžiadalo viac ako 40 zranených, z ktorých už bolo najmenej 5 prevezených do nemocnice v Prešove. Budove hrozí zrútenie, hasiči bojujú s požiarom na niekoľkých poschodiach. V Prešove je vyhlásená mimoriadna situácia. Ako informovalo Prezídium HaZZ na sociálnej sieti, zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré videli. Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch. Posledné tri poschodia úplne vyhoreli, strecha je otvorená.

Foto: SITA/Polícia Slovenskej republiky

„Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia,“ uviedli hasiči na sociálnej sieti.

Obyvatelia sú evakuovaní do škôl v blízkom okolí. Na príjem evakuovaných sa pripravuje aj budova Červeného kríža, uviedla na svojej facebookovej stránke polícia. Zároveň žiadajú o trpezlivosť a spoluprácu vodičov v Prešove, kde sa komplikuje dopravná situácia pre prebiehajúci zásah záchranárskych zložiek.

„Je to možno za posledné polstoročie najväčšia tragédia, ktorá mesto postihla,“ vyhlásila primátorka mesta Andrea Turčanová, ktorá prišla na miesto tragédie. „V prvom rade sa snažíme evakuovať ľudí, ktorí sú ešte stále v tejto bytovke a poškodených okolitých bytovkách. Zhromažďujú sa na Základnej škole DSA Mukačevská a na ZŠ Prostějovská, kde bude aj zberné centrum. Zabezpečujeme pre nich poradenskú službu. V akcii sú pripravení hasiči a záchranári. Zabezpečili sme aj náhradné ubytovanie v okolitých internátoch a voľných kapacitách miestnych penziónov,“ dodala primátorka.

Foto: SITA/Polícia Slovenskej republiky

„Poskytujeme ľuďom priestory v našej jedálni a triedach. Vozíčkari sa hore nedostanú, takže v triedach na prízemí. Varíme im čaj, kávu a o chvíľu má dôjsť aj nejaká strava. Robíme, čo je v našich silách. Nevieme im poskytnúť telocvičňu, lebo máme rozbité okná v dôsledku tlakovej vlny,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľa ZŠ DSA na Mukačevskej ulici Zuzana Perželová. Odhadla, že v priestoroch školy je aktuálne 50 až 60 ľudí. „Ak bude potrebné, vieme aj cez noc poskytnúť naše triedy a jedáleň, zhruba pre 100 ľudí. Telocvičňu, ale aj chodbu nie, pretože aj na nej tlaková vlna rozbila všetky átriové okná, takže to je takisto trochu problém,“ dodala.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zriadilo v Prešove centrum sústredného sociálneho zabezpečenia. „Už v týchto chvíľach sú na mieste tragédie terénni sociálni pracovnici aj zamestnanci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorí sú pripravení v prípade potreby umiestniť deti do Centier pre deti a rodiny. K dispozícii budú na mieste aj psychológovia, zamestnanci Sociálnej poisťovne a úradu práce, ktorí budú operatívne riešiť situáciu obyvateľov poškodenej bytovky,“ napísalo ministerstvo.

foto: TASR – František Iván

Prešovský samosprávny kraj (PSK) v spolupráci s mestom ponúkol dočasné núdzové bývanie pre udalosťou postihnuté rodiny a obyvateľov. Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, v kontakte sú s krízovým štábom a hľadajú ďalšie možnosti, ako pomôcť. Krajská samospráva zároveň pracuje na vyčlenení finančných prostriedkov na zmiernenie následkov tragédie. Informácie o núdzovom ubytovaní poskytujú pracovníci Mestského úradu v Prešove na tel. čísle: 051 3100 101.

Do Prešova smeroval aj pátrací záchranársky tím MUSAR zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc. Pomáhať ide aj sedem ľudí zo záchrannej banskej služby z Prievidze, informovala hovorkyňa Hornonitrianských baní Prievidza Adriana Siváková. Sú podľa nej odborne školení, dokážu vykonávať špeciálne práce v nedýchateľnom a zdraviu škodlivom prostredí.

Foto: SITA/Polícia Slovenskej republiky

Plyn podľa hasičov vybuchol v jednom z bytov krátko pred 12:15 zrejme medzi 9. a 12. poschodím. Prešovská primátorka vyhlásila v meste mimoriadnu situáciu. Prísť sa chystajú aj premiér Peter Pellegrini, ministerka vnútra Denisa Saková, ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a minister obrany Peter Gajdoš.