Záber zo seriálu Umbrella Academy Foto: MovieStillsDB / Instagram.com/elliotpage

Herečka Ellen Page sa pred niekoľkými mesiacmi prihlásila ku transgenderovým ľuďom a prijala meno Elliot. Ten teraz po mesiacoch prvýkrát prehovoril o svojej náročnej životnej ceste.

Koncom minulého roka sa na sociálnej sieti Elliot Page prihlásil ku transrodovej identite. Po takmer troch mesiacoch odmlky sa pre magazín Time rozhovoril o chirurgickom zákroku, ktorý absolvoval, ale aj postavení transrodových ľudí v dnešnej spoločnosti. Jeho životný príbeh je komplikovanejší, môže byť však inšpiráciou pre mnohých, na čo sa aj chce zameriavať. 

Elliot Page, predtým Ellen Page, získal prvú úlohu vo filme už vo svojich desiatich rokoch. V roku 2002 naštartoval bohatú a úspešnú hereckú kariéru. O päť rokov na to stvárnil hlavnú postavu umučenej Sylvie Likensovej v snímke Americký zločin, nakrútenej podľa skutočných udalostí.

Naštartoval úspešnú hereckú kariéru

V rovnakom roku za úlohu šestnásťročnej stredoškoláčky, ktorá sa musí vyrovnať s otehotnením, vo filme Juno, získal nomináciu na Oscara. V posledných rokoch sme ho mohli vídať najmä v hlavnej úlohe úspešného seriálu streamovacej služby Netflix, Umbrella Academy.

Záber zo seriálu Umbrella Academy Foto: MovieStillsDB

Najprv sa prihlásil k homosexuálnej orientácii

Čo sa týka jeho súkromného života, tam to mal zložitejšie. V roku 2014 vystúpil na konferencii za ľudské práva a vo svojom prejave priznal celému svetu, že je homosexuálne orientovaný. V tomto čase ešte ako Ellen dodal, že už ho unavuje o tomto klamať.

Vo svojom 8-minútovom príhovore sa venoval aj pretrvávajúcim rečiam o jeho sexualite v médiách. Spomenul web, ktorý uverejnil jeho fotografiu v teplákoch pri ceste do telocvične s titulkom, ktorý sa pýtal: “Prečo sa táto drobná kráska oblieka ako mohutný muž?” Jeho odpoveďou bolo, pretože sa tak cíti pohodlne.

“Existujú stereotypy o mužskosti a ženskosti, ktoré sú všadeprítomné a určujú, ako máme všetci konať, obliekať sa alebo rozprávať,” povedal vo svojej silnej a emotívnej reči, ktorá mnohými zarezonovala a pomohla šíriť povedomie o tejto téme. Ako Ellen sa priznal s tým, že ho priťahujú ženy. Skutočná pravda sa však ukázala až o niekoľko rokov.

Svadba so ženou a prihlásenie k trans ľuďom

Začiatkom roka 2018 si zobral za manželku choreografku Emmu Portner. Prvého decembra 2020 však pridal na svoj instagramový profil príspevok, v ktorom úprimne vysvetlil svoje pocity a fanúšikom sa zdôveril s tým najintímnejším. Oficiálne sa priznal k transrodovej identite.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @elliotpage

“Moje meno je Elliot”

“Ahojte priatelia, chcel by som sa s vami podeliť o to, že som transsexuál, prosím oslovujte ma on/oni a moje meno je Elliot.” Napísal v úvode svojej “spovede,” v ktorej sa podelil, že cíti vďačnosť za všetkých ľudí, ktorí ho na tejto ceste podporili, alebo že sa konečne môže milovať taký, aký je. V tomto období po celý čas pri ňom stála aj vtedajšia manželka, ktorá ho plne podporovala.

Ďalej povzbudil aj ostatných ľudí, ktorí cítia, že patria do tejto komunity. “Milujem, že som trans.” Všetkým trans ľuďom, ktorí sa každý deň stretávajú s obťažovaním, nenávisťou, zneužívaním a hrozbou násilia poslal jasný odkaz. “Vidím ťa, milujem ťa a urobím všetko pre to, aby som zmenil tento svet k lepšiemu.” 

Prehovoril pre prestížny Time

Jeho životný príbeh bol však oveľa komplikovanejší a niekto, kto podobné pocity nikdy nezažil, to možno spočiatku iba ťažko pochopí. V novom rozhovore pre magazín Time podrobne opísal, čo cítil počas svojho života a čomu všetkému musel čeliť. Objavil sa aj priamo na titulke tohto prestížneho magazínu. Treba dodať, že ide o vôbec prvý medializovaný rozhovor s ním, už ako transrodovým mužom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @elliotpage

Už v detstve túžil byť chlapcom

V rozhovore pre Time uviedol, že už vo svojich desiatich rokoch sa cítil oveľa lepšie, keď si mohol ostrihať vlasy nakrátko, na chlapčenský účes. Chcel byť totiž chlapcom a rovnako chcel, aby ho tak vnímalo aj okolie.

Jeho dospievanie bolo odmalička náročné aj kvôli tomu, že začal s herectvom už v útlom veku. Tento priemysel dokáže byť tvrdý a predovšetkým prináša škatuľkovanie. Krátke vlasy v tomto prípade neprichádzali do úvahy. Elliotovo vlastné ja zostávalo v úzadí.

Už pri prvej hereckej úlohe mu nasadili parochňu

Už pri svojej prvej úlohe, ktorá bola vo filme Pit Pony, stvárnil Elliot hlavnú ženskú postavu. Krátke vlasy, ktoré mal takmer čerstvo ostrihané, prekryla parochňa.

Pre Time ozrejmil aj svoje rozhodnutie podstúpiť operáciu. Absolvoval ju už predtým, ako sa so svojou identitou podelil so svetom. V tom čase sa práve zotavoval v torontskej nemocnici zo zákroku, pri ktorom mu boli odstránené prsníky.

Zdôrazňuje však, že pre neho, ako aj pre ďalších transrodových ľudí, nie je všetko prvotne iba o chirurgii. Niektorým je to zbytočné, pre ďalších nedostupné. Elliot popisuje svoj zákrok ako niečo, čo mu pomohlo konečne spoznať samého seba pri pohľade do zrkadla a poskytol mu vytúženú katarziu, na ktorú čakal od “pekelného” obdobia puberty.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa TIME (@time)

Magazín sa ďalej zaoberal postavením transrodových ľudí v dnešnej spoločnosti, kde to nemajú vôbec jednoduché. Nie iba kvôli predsudkom zo strany ľudí, ale napríklad aj v pracovnom alebo osobnom živote, kde sa častokrát stretávajú s diskrimináciou alebo násilím.

Je šťastný, že môže žiť v novom tele

Dnes 34-ročný Elliot Page tvrdí, že mu chirurgický zákrok, ktorý nedávno absolvoval, zachránil život a je šťastný, že môže žiť v novom tele. Teraz sa konečne cíti byť sám sebou. O rozvod s manželkou požiadal po troch rokoch manželstva v januári tohto roka. Jeho hlavným cieľom je v súčasnosti pomáhať ľuďom s podobným osudom a snažiť sa bojovať za ich práva.

Elliota Pagea si najbližšie budeme môcť vychutnať v tretej sérii úspešného seriálu z dielne Netflixu Umbrella Academy a taktiež pracoval aj na animovanej snímke s názvom Robodog, ktorá by mala mať rovnako premiéru v priebehu tohto roka.

time.com, news.sky.com, tmz.com, ČSFD
0
Uložiť článok
Komentovať