Komárno, foto: Laci-KN [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Na Slovensku zatiaľ bezplatnú mestskú hromadnú dopravu neposkytuje žiadne mesto ani dopravca.

Verejná doprava zadarmo nie je v Európe žiadnou novinkou. Zrušenie poplatkov za verejnú dopravu avizovalo pred časom Luxembursko, skvelým fungujúcim prípadom sú estónsky Talin či francúzsky Dunkerque. Na Slovensku je však mestská doprava zdarma stále raritou. Zmení to však Komárno. 

Vzhľadom na pokles cestujúcich občanov verejnou dopravou, ktorý zaevidovali v uplynulom čase v Komárne, sa mesto rozhodlo zmeniť filozofiu mobility občanov. Pre ich motiváciu chcú mestskú verejnú dopravu poskytnúť všetkým obyvateľom celkom zadarmo. Dôvodom sú nízke príjmy z predaja cestovných lístkov, ktoré aj tak pokrývali len malú časť výdavkov mesta, informuje portál Startitup. Doprava zdarma by sa mala stať realitou už počas nasledujúceho januára.

Startitup na základe získaných informácií uvádza, že Komárno chce v prvom rade dosiahnuť to, aby mestskú verejnú dopravu využívalo čo najviac obyvateľov.

„Zároveň týmto môžeme zabezpečiť, aby ľudia nechávali svoje autá doma, čo prispeje aj k zlepšeniu životného prostredia, parkovacích podmienok, a taktiež k zníženiu hustej dopravy a zápcham. Okrem toho tiež pomôžeme sociálne slabším, aby mohli cestovať do práce alebo do školy zadarmo,“ povedal pre Startitup primátor mesta Komárno Béla Keszegh.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )