Foto: Wikimedia

Bezplatná verejná doprava sa francúzskemu Dunkerque vyplatila.

Francúzske mesto Dunkerque sa pred mesiacom stalo najväčším európskym mestom s bezplatnou verejnou dopravou. Autobusom sa zadarmo môžu odviezť všetci obyvatelia mesta a jeho okolia a dokonca i turisti. Aké výhody to komunite okrem šetrenia financií ponúka? Pilotný mesiac ukázal, že obrovské. 

140 autobusov, mnohé jazdiace na zelenú energiu a dokonca s bezplatným Wi-fi pripojením. Flotila verejnej dopravy v Dunkerque je zdarma k dispozícii približne 200-tisíc obyvateľom metropolitnej oblasti. Trvalo len mesiac a projekt priniesol prvé pozitíva. Ak zabudneme na zvýšenie kvality ovzdušia, najväčší vplyv má bezplatná verejná doprava na samotnú spoločnosť.

Foto: Wikimedia

Verejné autobusy sa v Dunkerque stali akýmisi komunitnými „hotspotmi“. Stali sa miestom stretnutí, udalostí a rôznych spoločenských aktivít. Prieskum navyše ukázal, že sa výrazne zvýšila mobilita obyvateľov mesta a to najmä v radoch starších a mladých ľudí. Narástol aj pocit slobody miestnych obyvateľov. Mesto chce navyše v budúcnosti priamo v autobusoch organizovať rôzne spoločenské akcie a udalosti. Verejná doprava sa tak stane neodlučiteľnou súčasťou komunitného života. Vozový park plánuje ďalej rozširovať, napríklad aj o „športový autobus“ s interaktívnymi hrami, kvízovou obrazovkou či selfie kamerami.

Dunkerque - Après la pluie

Dopravná kancelária mesta za prvý mesiac avizuje nárast pasažierov v závislosti od linky od 50% až  do 85%. Mesto samotné i mnohí odborníci dúfajú, že viditeľné zmeny, ku ktorým zavedenie bezplatnej dopravy v meste Dunkerque viedlo, inšpirujú aj iné časti Francúzska, Európy či celého sveta. Dunkerque samotný sa pritom pri zavádzaní bezplatnej verejnej dopravy inšpiroval estónskym Tallinom, kde podobný systém funguje už od roku 2013.

Mercedes-Benz O 405 GN GNV n°707

Dunkerque svoj vozový park pred zavedením bezplatnej dopravy rozšíril zo 100 na 140 autobusov. Mesto zriadilo nové linky, niektoré spoje posilnilo a zameralo sa najmä na čo najlepšie fungujúcu dopravu v centre mesta. Z reportáže britského Guardianu vyplýva, že ľudia sú s novým systémom po mesiaci veľmi spokojní.

Šetrím peniaze a autobusy chodia každých 10 minút, takže nemusím ani dlho čakať. Ak si chcete sadnúť, musíte sa vyhnúť dopravnej špičke. Aj tak si ale myslím, že je to skvelá vec.„, povedal pre Guardian 65 ročný dôchodca Claude Pointart. „Nikdy som nechodila verejnou dopravou. Teraz nechávam auto doma a do práce idem autobusom.“, priznala sa jedna z pasažierov Marie.

Dunkerque - Le Texel II

Bezplatnú verejnú dopravu čoskoro otestujú aj v Nemecku. Krajina vo februári tohto roku oznámila, že verejnú dopravu zadarmo plánuje na skúšku zaviesť v piatich veľkých nemeckých mestách, medzi ktorými nebudú chýbať Bonn, Essen či Mannheim. Najväčšie mesto sveta, kde sa ľudia verejnou dopravou prepravujú zadarmo je čínsky Changning v provincii Hunan s viac ako 800-tisíc obyvateľmi.

goodnewsnetwork.org
Uložiť článok

Najnovšie články