Ilustračné foto: Pexels

V Chorvátsku zaznamenali počas uplynulého večera jav, ktorý sa nazýva aj meteorologické tsunami. Ide o pomerne vzácny jav.

V oblasti Chorvátska a Jadranu panuje už druhý deň veľmi nepriaznivé počasie. V oblasti sa vyskytujú silné búrky, ktoré večer vyvolali aj jav známy ako meteorologické tsunami.

To nastáva v dôsledku atmosferických porúch v oblasti Jadranského mora. Tie spôsobujú výrazné zmeny morskej hladiny v dôsledku náhlej zmeny atmosferického tlaku.

Tlak v oblasti stúpol v priebehu necelej hodiny až o 4 hektopascaly, čo je mimoriadne prudký vzostup.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ole Salomonsen Photography (@arcticlightphoto),

Najvýraznejšie meteorologické tsunami zaznamenali na Hvare. Hladina vody sa najskôr okolo 20:30 zvýšila o zhruba 25 cm a následne len v priebehu 10 minút poklesla až o 105 cm.  O pár minút neskôr nasledoval silný príliv.

Večerné meteorologické tsunami nespôsobilo škody. Doteraz najznámejšie je meteorologické tsunami z roku 1978, kedy v meste Vela Luka oscilovala hladina mora až o 6 metrov.

Voda zaplavila veľkú časť mesta do výšky niekoľkých metrov a zvýšenú hladinu Jadranského mora vtedy zaznamenali na viacerých miestach pozdĺž chorvátskeho pobrežia.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať