Julia Hogerová

Metropola, ktorú by nemal prehliadnuť žiaden cestovateľ, ponúka množstvo možností pre každého. Od multižánrových podujatí až po históriou dýchajúcich budov či parkov.

Aj keď hlavné mesto Poľska nepatrí medzi najvyhľadávanejšie destinácie Európy, ponúka mnoho historických, umeleckých aj kulinárskych zážitkov. V prípade, že ťa turistické atrakcie rýchlo omrzia, mesto ponúka dostatok alternatívnych podujatí aj pre toho najväčšieho undergroundového fanúšika. Hoci metropola bola výrazne zbombardovaná počas druhej svetovej vojny, dnes sú ruiny už iba spomienkou na zlé časy. Prinášame ti desať zaujímavých miest Varšavy, ktoré by si pri jej návšteve určite nemal prehliadnuť.

Palác kultúry a vedy

Julia Hogerová
Julia Hogerová

Tak ako má Paríž Eiffelovu vežu či Rím Koloseum, tak aj Varšava má svoje gro v podobe najvyššej budovy celého Poľska, Palác kultúry a vedy. Meria úctyhodných 231 metrov. Budova bola darčekom od Sovietskeho zväzu a metropolu zdobí už 61 rokov. Okrem firiem, Poľskej akadémie vied a rôznych vedeckých inštitúcií nájdeš vo vnútri aj kiná, fitness, knižnice, poštu a 3 divadlá.

Charlotte

Julia Hogerová
Julia Hogerová

Ak si milovník neskorých raňajok, mal by si vyskúšať vyhľadávané bistro Charlotte, ktoré ulahodí každému. Okrem chutného menu ponúka bistro aj pekný interiér, ktorý je príjemnou zmesou minimalizmu s trochou industrializmu. Nachádza sa na námestí Zbawiciela, ktoré bolo navrhnuté v 18. storočí ako súčasť kráľovských záhrad. Do pozornosti dávame ich raňajkové menu s názvom Charlotte, ktoré obsahuje košík domáceho pečiva, kávu podľa vlastného výberu a poháre s domácou marmeládou, bielou a mliečnou čokoládou.

Kino Luna

Julia Hogerová
Julia Hogerová

Toto kino má svoju malú históriu. V roku 2013 hrozilo jeho zrušenie, no obyvatelia Varšavy zorganizovali protest za jeho záchranu a preto aj vďaka nim si stále môžeš pozrieť zaujímavé, nie-mainstreamové filmy v historickom prostredí. Ďalšou výhodou je cena lístkov, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 2 – 2,5 euro v pondelky.

Park Łazienki

Julia Hogerová
Julia Hogerová

Najväčším parkom Varšavy je práve Łazienki, čo v preklade znamená kúpeľne. V minulosti slúžil kráľovi Stanislawovi II Augustovi ako rozľahlá záhrada s početnými budovami a pamätníkmi. Počas druhej svetovej vojny boli mnohé z budov zničené nacistami, no v dnešnej dobe sú dokonalo zrekonštruované. Nájdeš tu amfiteáter, Biely dom, oranžérium, Dianin chrám či čínsku záhradu. Park je okrem iného aj domovom veľkého množstva veveričiek a pávov.

Staré mesto

Julia Hogerová
Julia Hogerová

Súčasťou takmer každého mesta je jeho historické jadro. V prípade Varšavy ide o dokonale zrekonštruované budovy pochádzajúce až z 13. storočia. Zničené bolo počas druhej svetovej vojny a obnova historickej časti sa začala rokom 1945, kedy obyvatelia obnovili skoro do detailov celé Staré mesto. Nachádza sa tu palác prezidenta, Katedrála sv. Jána aj Stĺp kráľa Žigmunda III.

Most Swietokrzyski

Julia Hogerová
Julia Hogerová

Ďalšou dominantou mesta je moderný most, ktorý prechádza ponad Vislu. Zvláštnosťou je, že v blízkosti mosta sa nachádzajú schody, ktoré sú jediným miestom vo Varšave, kde môžete popíjať pivo alebo iný alkohol na verejnosti bez toho, aby ste náhodou nedostali pokutu.

Centrum moderného umenia

Julia Hogerová
Julia Hogerová

Do pozornosti dávam toto múzeum, ktoré sídli v historickej budove v parku Łazienki. CMU organizuje okrem výstav, prezentácií aj živé vystúpenia, koncerty súčasnej hudby, premietanie experimentálnych filmov, kreatívne workshopy a nespočetne veľa umeleckých akcií rôznych žánrov. Nájdete tu stále ale aj dočasné expozície ako Poľských, tak i zahraničných umelcov. Budova, v ktorej centrum sídli, je domovom aj miestnej knižnice a čitárne.

Kopernikovo vedecké centrum

V tomto múzeu zabudnite na nudné náučné expozície. Centrum vysvetľuje mnoho vedeckých javov prostredníctvom viac ako 350 zábavných experimentov a kvízov na dvoch poschodiach. Múzeum je rozdelené do viacerých zón ako napríklad Ľudia a životné prostredie, Nový svet aj zóna Regenerácie. Miesto je mimoriadne obľúbené, preto počítajte aj s niekoľkohodinovým čakaním na lístok.

Basen

Ako už býva zvykom, každý rád objavuje mesto aj v noci. Basen, v preklade bazén, je klub, ktorý sa nachádza na mieste bývalého kúpaliska. Samotná budova má svoju históriu. Jej modernistický dizajn bol navrhnutý v medzivojnovom období a kedysi patrila pod správu Spoločenstva mladých kresťanov (YMCA). Okrem iného ako jedna z mála budov ostala takmer nepoškodená počas bombardovania v druhej svetovej vojne, a poslúžila ako kúpalisko pre obyvateľov Varšavy po vojne. Dnes klub hostí najlepšie koncerty v meste.

Múzeum Neon

Prvé Poľské múzeum tohto charakteru je venované neónovým inštaláciám, ktoré boli v krajine populárne v období studenej vojny. Neóny boli navrhnuté slávnymi dizajnérmi, architektmi a umelcami, no počas vojny záhadne zmizli z ulíc. Dnes ich viaceré nájdete v múzeu, ktoré vystavuje viacero ikonických neónových nápisov ako napríklad Berlín, Kino Praha, Hotel Saski, slávna kaviareň Hansel and Gretel či Shangai restaurant.

interez.sk (Julia Hogerová)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )