Ilustračná foto: Pexels

Najmenší pozemok má 700 metrov štvorcových a stojí neuveriteľných 62 eur.

Götene je malé švédske mestečko, ktoré leží asi 300 kilometrov od hlavného mesta Stockholm. Má približne 18-tisíc obyvateľov a leží na brehu najväčšieho jazera nachádzajúceho sa v Európskej únii – Vänern. Často je útočiskom milovníkov turistiky, ktorí vyhľadávajú horu Kinnekulle, ale aj dve lokality zapísané do zoznamu UNESCO – súostrovie jazera a geopark Platåbergens.

Aktuálne zaujalo tým, že ponúka na predaj 30 pozemkov, ktorých cena za meter štvorcový začína na jednej švédskej korune, čo je asi 0,088 eura, píše CNN Prima News. Na týchto pozemkoch si šťastlivci, ktorým sa podarí získať ich, môžu zriadiť bývanie alebo postaviť rekreačnú chatu.

Ultranízka cena pozemkov

Pozemky, ktoré boli vybrané na predaj, boli na trhu už dlhé roky, nepodarilo sa ich však predať. Preto ich teraz môžete získať za symbolický poplatok.

Ich veľkosť sa pohybuje od 700 do 1 200 metrov štvorcových. Ten najmenší tak môžete kúpiť za neuveriteľných 62 eur. Stavba domu vo švédskom mestečku stojí asi 3 milióny švédskych korún, v prepočte 265-tisíc eur.

„Trh s bývaním je v súčasnej dobe v našom regióne a vo Švédsku veľmi pomalý v dôsledku vysokých úrokovým sadzieb a miernej recesii. Chceli sme dať trhu injekciu,“ vysvetlil starosta Johan Månsson.

Okrem toho je podľa jeho slov problémom aj nízka pôrodnosť a starnutie populácie, preto sa mesto rozhodlo urobiť všetko pre to, aby získalo viac ľudí.

Ponuka bola pritom zverejnená už v máji, štyri z pozemkov si už stihli nájsť nových majiteľov. Svoj záujem už prejavili ľudia z celého sveta. Samospráva preto proces výberového konania do začiatku augusta zastavila, pretože pracovníci nestíhajú.

Aktuálne je v hre aj scenár, podľa ktorého by bolo zvyšných 26 pozemkov ponúknutých do dražby.

Uložiť článok

Najnovšie články