Michal Blaško / / Série
Festival Uprising už uzavrel svoj tohtoročný line-up a musíte uznať, že vyzerá skvele. Veď mená ako Alborosie, Nneka, Tarrus Riley, Sugar Hill Gang, Looptroop Rockers či Modestep sú...

Festival Uprising už uzavrel svoj tohtoročný line-up a musíte uznať, že vyzerá skvele. Veď mená ako Alborosie, Nneka, Tarrus Riley, Sugar Hill GangLooptroop Rockers či Modestep sú už jednoznačne zárukou kvalitného ročníka. Toto sú všetko mená, o ktorých viete úplne všetko a poznáte skoro každú jednu skladbu. Uprising však nie je iba o veľkých menách, ale aj o menších, no hlavne kvalitných umelcoch. V našom pravidelnom seriáli si postupne predstavíme mená, o ktorých ste doteraz počuli len veľmi málo, avšak budete určite ľutovať, ak si ich na Uprisingu nepozriete.

The Skints

skints

Prinášame ďalšiu veľkolepú slovenskú premiéru. Na Uprising prichádzajú The Skints, úchvatná britská kapela, ktorá už takmer desať rokov prináša hudbu, ktorá sa dá jednoducho opísať ako zvuk Jamajky na londýnsky štýl. Nový nádych do hudobného sveta prinášajú svojským kombinovaním reggae, ska, dubu aj punku, pričom si zakladajú na hutných basových linkách. Na svete existuje málo kapiel s ich kvalitami a aj preto sú The Skints považovaní za výkvet dnešnej britskej reggae scény. Trio hudobníkov dopĺňa šarmantná speváčka Marcia Richards, ktorá do ich show vnáša energický vietor nielen svojimi vokálmi, počas ktorých hrá na klavíri, saxofóne, flaute aj melodike. Ich minuloročný albumom FM, ktorý im produkoval Prince Fatty, sa stali ešte väčším fenoménom a uchvátili množstvo ľudí na celom svete.

[youtube WE3PLVmZXw8 720 410]

Skvelo zohratá štvorka pôsobí od roku 2007, kedy sa dali títo kamaráti zo strednej školy dokopy. Rok na to už vydávali prvé EP Do The Dog, po ktorom si ich všimla agentúra Hidden Talent, čo odštartovalo ich dodnes nekončiace vystúpenia po boku hviezd nielen zo sveta reggae. Energická bomba vo svojom repertoári ponúka piesne ako „On a Mission“,„Ratatat“, „Rise Up“, „Rub-A-Dub“, „Out Of My Mind“ či najnovšie „This Town“, „In The Night“a „My War“. A tak ako radia v poslednej piesni nového albumu, “Don’t you worry about tomorrow, because tomorrow won’t be worrying about you”, tak aj my radíme vám prísť si bezstarostne vychutnať ich originalitu a snahu priniesť niečo iné.

Dubioza Kolektiv

dubioza

Na Uprising prichádza pravé balkánske šialenstvo v podaní jeden z najznámejších východo-európskych kapiel, nenapodobiteľných rebelov, Dubioza Kolektiv. Tí na festivale predstavia svoj ešte čerstvý tohtoročný album Happy Machine, ktorého názov túto obľúbenú kapelu úplne vystihuje. Sedem-členná živelná banda z Bosny a Hercegoviny v novej tvorbe až provokatívne poukazuje na aktuálne témy ako utečenecká kríza, zatknutie zakladateľa Pirate Bay či istanbulský protest v piesňach „Free.mp3 (The Pirate Bay Song)“,“All Equal“, či „Riot Fire“. V tvorbe úspešne vsadili na svoju národnú hudbu, ktorej dodali svojskú príchuť reggae, ska, punku, elektroniky a hip hopu. Ich presnulé koncerty dokonale vystihuje kombinácia nákazlivých melódií, stopercentného nasadenia a strhujúcej energie, ktoré vás spoločne s ich zmysluplnými textami zaručene oslovia a dostanú, rovnako ako tisícky ich fanúšikov.

[youtube jtgA0jvhp2A 720 410]

Od začiatku svojho pôsobenia v roku 2003 bojujú za slobodu prejavu, konania, názorov a vedomia. K špičke sa začali radiť už po vydaní druhého albumu Dubnamite, s ktorým sa vypracovali na najlepšiu a najpopulárnejšiu kapelu Východnej Európy. Odvtedy bez prestania operujú na pódiách po celom svete. Spolu s kolaboráciami s menami ako Manu Chao či La Pegatina a piesňami v angličtine, španielčine, taliančine či indickom panjabi vydali za svoje pôsobenie 7 kvalitných albumov. Najväčšiu pozornosť si vyslúžil album Wild Wild East z roku 2011 s prevahou anglických piesní, za ktorý v roku vydania vyhrali aj prvé miesto v kategórii „Najlepší jadranský interpret“ na MTV European Awards.

Marina P

marina-p-news-uprising-2016

Všestranná speváčka a umelkyňa Marina P je ďalšou na zozname, ktorá svojou prítomnosťou poctí tohtoročný Uprising. Keďže pochádza z muzikantskej rodiny, niet divu, že sa v kariére nechala ovplyvniť láskou k jazzu svojich rodičou a ako svoju hlavnú inšpiráciu v tvorbe uvádza trúbkara Chet-a Baker-a a slávnu jazz speváčku a skladateľku Ninu Simone. S kvalitným základom jazzovej výchovy z detstva dnes kráča s dobou, kde vo svojej tvorbe nešetrí soul-om, z ktorého šikovne prechádza cez digital reggae, hip hop či dancehall až k bass music. Pekne to ukázala vo svojom debutovom albume My Homeys, ktorý pred troma rokmi vydala pod vlastným labelom Homeys Records.

[youtube I9Kulw0SU08 720 410]

Na úvod svojej kariéry sa začala objavovať na undergroundovej scéne rodného Talianska. Vtedy začala pracovať na prvých počinoch, ktoré vo svojráznom štýle plnom energie a precítenia nahrávala pre mnohých producentov. Po neskoršom presídlení do Francúzska, kde žije a pôsobí dodnes, si založila kapelu Surviv´all. Prelom nastal v roku 2007, keď sa svet zoznámil s touto mladou hudobníčkou prostredníctvom piesne „Divorce l´italienne“, ktorá vyšla na už notoricky známom Belly Ska Riddime v produkcii Mungo’s Hi Fi pod labelom Scotch Bonnet Records. S preslávenou britskou crew spolupracuje dodnes a spoločne sa predstavia aj na tohtoročnom Uprisingu. Odznejú ich ďalšie spoločné piesne“Mama Was Right“, „Troubles and Worries“ alebo najnovšia „Slavery“. Okrem toho ju vídať aj v spolupráci so Stand High Patrol, Jahtari, Ondubground, Dj Madd, Sly & Robbie či Soom T a mnoho ďalších zvučných a skúsených mien v hudobnom biznise.

Viac informácii môžete nájsť na uprising.sk.

0
Komentovať (0)