Michal Blaško / / Kultúra
Festival Uprising ešte ani zďaleka neuzavrel svoj tohtoročný line-up, no už dnes vyzerá skvele. Veď mená ako Alborosie, Nneka, Tarrus Riley, Sugar Hill Gang...

Festival Uprising ešte ani zďaleka neuzavrel svoj tohtoročný line-up, no už dnes vyzerá skvele. Veď mená ako Alborosie, Nneka, Tarrus Riley, Sugar Hill Gang či Looptroop Rockers sú už teraz zárukou kvalitného ročníka. V posledných dňoch k nim ešte pribudli jamajské legendy The Congos či Kassav. Toto sú všetko mená, o ktorých viete úplne všetko a poznáte skoro každú jednu skladbu. Uprising však nie je iba o veľkých menách, ale aj o menších, no hlavne kvalitných umelcoch. V našom pravidelnom seriáli si postupne predstavíme mená, o ktorých ste doteraz počuli len veľmi málo, avšak budete určite ľutovať, ak si ich na Uprisingu nepozriete.

KING KONG

kingkong

Na Uprising má tento rok namierené aj ikona digital reggae 80-tych rokov. King Kong je jamajský reggae veterán, spevák a deejay, ktorého svet pozná najmä vďaka jeho hitom zo spomínaných 80-tych. V rodnom Kingstone začal nahrávať svoje prvé počiny v slávnom Tuff Gong štúdiu, ešte pod nemom Junior Kong, ktoré mu dal jeho otec. Podľa jeho štýlu interpretácie ho dnes zvyknú porovnávať k spevákovi Tenor Saw, s ktorým bol veľký kamarát a po jeho smrti v 88-mom mu venoval aj pieseň „He Was a Friend“. Na začiatku svojej kariéry si založil vlastný soundsystém Love Bunch, a začal nahrávať pre labelFirehouse, ktorý patril King Tubbymu. Už jeho prvotné nahrávky ako „Babylon“ alebo „AIDS“ ho zaradili medzi populárnych a vyhľadávaných interpretov na ostrove. Svoj prvý album Two Big Bull Inna One Pen vydal so spevákom Anthony Red Rose. Neskôr začal nahrávať a spolupracovať s top producentami ako Bunny Lee, Errol Thompson, Black Scorpio či Prince Jammy, s ktorým vytvorili dva jeho najväčšie hity „Trouble Again“ a „Legal We Legal“. Momentálne pôsobí v Anglicku, a je znova aktívny na nových produkciách. V 2012-tom vydal nový album Ethiopian Dream, posledne sa objavil aj na prerábke známeho Weh Dem Fah Riddimu s piesňou „Nah Run No Joke“ s Ras Tewelde a najnovšie má vonku hot new tune „Sweet Rub A Dub“.

[youtube eCD-dyepTmQ 720 410]

BIG RED (RAGGASONIC)

big red

Na Slovenko prichádza Big Red, jeden zo zakladateľov najúspešnejšej a najslávnejšej francúzskej ragga skupiny 90-tych rokov, Raggasonic, ktorá sa zaslúžila o rozmach jamajskej kultúry v celom Francúzsku. Big Red je skúsený Mc, ktorého špecialitou je rap do reggae, ragga, hiphop-ových, drum and bass-ových a grime-ových beatov. Svojou diskografiou zachytáva celú paletu hip hopu už od 88-meho, kedy začal iba ako 16-ročný chalan pôsobiť v skupine Rapsonic. Začiatkom 90tych rokov sa spojil s Daddy Mory do slávnej ragga skupiny Raggasonic, no po dvoch eponymných albumoch sa tesne pred novým miléniom každý vydal vlastnou sólovou kariérou. Hneď po vystúpení zo skupiny vydal Big Red svoj debutový album Big Redemption. Najväčší reggae vplyv je počuť na jeho treťom albume Raggamuffin Culture, kde má piesne spolu s reggae velikánmi ako Mykal Rose, Anthony B či Jamalski. Za sebou má aj spolupráce s Bigga Ranx, Beenie Man, Pupajim, Cypress Hill či  Dj Vadim, ktorý mu bude kryť chrbát aj na tohtoročnom Uprisingu. Pred štyrmi rokmi sa duo Raggasonic znova vrátilo a vydalo ďalšie pokračovanie svojej kompilácie, Raggasonic 3. Teraz sa však znova sústredí na svoj piaty album Vapor, z ktorého má aktuálne zverejnené prvé tri piesne „MC“, „Kill Kill Kill“ a „RIP“.

[youtube nlJXxteKC5w 720 410]

ALAINE

Čas na lásku na náš festival prinesie šarmantná jamajská speváčka s anjelským hláskom,Alaine Laughton. Minulý rok dobila viacero európskych aj svetových reggae festivalov, a tento rok si už brúsi zuby na ten náš. To, že je veľmi talentovaná dokazuje aj v jej cover verzii na známu pieseň od Adele, „Hello“, ktorá za pár mesiacov získala vyše milióna videní na YouTube. Šarmantná diva má spoločné piesne s veľkými menami ako Shaggy, Busy Signal, Beenie Man, Beres Hammond, Dre Island, J Boog či Tarrus Riley. Tajomstvom jej úspechu je lovers rock alebo jemný dancehall s podtónom R&B alebo hip hopu. Za posledné roky sa objavila na viacero zásadných riddimoch, kde mala vždy pripravenú svoju zamilovanú verziu.

[youtube TofVHNce9Hg 720 410]

S hudbou je zžitá od útleho veku, prešla viacerými hereckými aj speváckymi vystúpeniami v jamajských televíziách a rádiách. Od roku 2004 sa svojej kariére venuje profesionálne, a už od jej začiatkou sa produkčne na jej hudbe podieľali duo Sly & Robbie, Sean Paul či T.O.K. V 2005-tom naspievala svoj prelomový singel „No Ordinary Love“, ktorý topoval karibský rebríček na MTV. Dva roky na to už vydávala debutový album Sacrifice, po ktorom o ďalšie dva nasledoval Luv a Dub, na ktorého titulnej piesni kolaboroval sám Buju Banton. Aktuálne má na konte minuloročný Ten Of The Hearts, ktorým si získala celý svet, nás a v auguste aj vás.

Viac informácii nájdete na www.uprising.sk.

0
Komentovať (0)