Michal Blaško / / Kultúra
Pohoda 2016 za je tu už za 3 dni. Všetci interpreti sú už zverejnení a poznáme už aj kompletný line-up. Mená hlavných headlinerov ako Sigur Rós,...

Pohoda 2016 za je tu už za 3 dni. Všetci interpreti sú už zverejnení a poznáme už aj kompletný line-up. Mená hlavných headlinerov ako Sigur Rós, Prodigy, PJ Harvey, Parov Stelar či Flying Lotus už všetci určite dôverne poznáte. O interpretoch, ktorých nepoznáte, no nemali by ste si ich nechať ujsť, sme už písali v prvej ale aj v druhej časti. Dnes sa pozrieme na posledný výber tých, ktorí určite stoja za to. Poďme na to.

Ho99o9

Kto sa bojí tmy, nech nejde do lesa a už vôbec nie na koncert kapely Ho99o9. Komu naopak temnejší hip-hop s dávkou punku či skôr rapovaný punk vyhovuje, ten si bude môcť dopriať strhujúcu show dua z New Jersey (momentálne pôsobiaceho v LA) na 20. ročníku Pohody. Podľa novinárov z Rolling Stone a The Guardian sa to rozhodne oplatí.

ho99o9

TheOGM and Eaddy začali vystupovať ešte v roku 2012 v kolektíve JerseyKLAN. Ovplyvnil ich najmä tzv. „gangsta hip-hop“, ako aj undergroundové punkové koncerty v Brooklyne. V roku 2014 sa presťahovali do Los Angeles a začali vystupovať pod názvom Ho99o9. V auguste sa predstavili na newyorskom Afropunk Festivale. Rolling Stone ich následne zaradil do výberu 10 nových umelcov, o ktorých by ste mali vedieť. Ich koncert označil za 30 minútovú vysoko-oktánovú show.

[youtube BMrQqgWPlRw 720 410]

Podľa Guardianu prinášajú hip-hop pre ľudí, ktorí zvyčajne neholdujú tomuto žánru. Prejavom oslovia skôr publikum počúvajúce hard-rock, punk, metal, trash a iné tvrdšie žánre. Svojim čitateľom ich londýnske koncerty odporúčali vo výbere New band of the week. Nielen na ich odporúčania sme dali aj my, a tak sa po vystúpeniach na festivaloch ako SXSW, OFF či Iceland Airwaves predstavia u6 o tri dni aj na letisku v Trenčíne.

Bulp

Na Pohode 2016 sa predstaví aj aktuálny držiteľ ocenenia Objav roka Radio Head Awards – veľký talent v žánri elektronickej hudby Bulp.

bulp.1467032285

Bulp je pseudonym mladého študenta zvukovej skladby Sama Štefanca. Ako dieťa chodil niekoľko rokov na klavír. S tvorbou elektronickej hudby sa začal zoznamovať na bratrancovom software-i už ako 11-ročný. Jeho zvuk ovplyvnila tvorba Mount Kimbie, Moderat či Bonobo, pričom v skladbách dominujú melodické linky a úderné rytmy. Okrem akustických zvukov a rôznych samplov začal čoraz viac využívať aj vlastné vokály či charakteristický hlas svojej sestry Janky. Od minulého leta nabrala ich kariéra rýchle tempo. So sestrou nahrali a zverejnili skladbu Far Light, ktorá sa ujala v slovenských rádiách. Koncom septembra im vyšlo debutové EP s piatimi skladbami Endian EP.

[youtube 5IpnKmA7VBk 720 410]

Začiatkom októbra zverejnili klip ku skladbe Far Light, v ktorom tápanie v tme a hľadanie svetla stvárnila nórska študentka a tanečníčka Magdalene Solli. V polovici októbra predskakovali koncert rakúskych HVOB v Prahe. Koncom roka Hudba.sk zaradila Endian EP medzi TOP 40 albumov roka. Nasledovala nominácia na singel roka a objav roka v rámci Radio Head Awards, pričom druhú spomínanú nomináciu premenili na sošku RHA pre objav roka 2015. Po výpočte týchto úspechov asi neprekvapí, že Samo a Janka zahrajú aj na Pohode 2016. Ako miestni to na letisko nebudú mať ďaleko.

Bjarki

Bjarki je islandský techno DJ, ktorý patrí pod label Niny Kraviz Trip. Preslávil sa skladbou „I Wanna Go Bang“, ktorá bola jedným z najhranejších trackov minulého leta na tanečných scénach. V auguste 2015 ho magazín Rolling Stone zaradil do svojho výberu: 10 New Artists You Need to Know.

bjarki

Bjarki je známy tým, že tvorí extrémne silné tanečné skladby, no nedá sa úplne zaradiť k jednému žánru. Ako aj sám vraví: „Chcem, aby sa ľudia tešili z toho čo ponúknem, a nie aby bola moja hudba tlačená do nejakých kategórií.“ Za každým jeho trackom je osobný príbeh. Aktuálne sa podieľal dvomi skladbami na kompilácii vydavateľstva Trip When I Was 14. Počas leta plánuje vydať tri LP Б, Lefhanded Fuqs a Æ. Medzitým sa so svojou kolegyňou a priateľkou Ninou Kraviz predstaví aj na 20. ročníku Pohody.

[youtube pvEdwl88J2U 720 410]

Rozpor

Ak je niekto stelesnením antifašistického postoja v hudbe na Slovensku, sú to chalani z Rozporu. Vznikli na konci deväťdesiatych rokov, odvtedy sa nekompromisne vymedzujú voči neonacistom hudobne i v textoch. Nastal čas, aby ich oi! a hard-core s občasnými výletmi do ska či reggae zaznel aj na Pohode.

rozpor

Debut Nezabudneme! nahrávali v spálni u bratov Waltera a Filipa (zakladajúci členovia kapely). Aj ďalší album Ilegálnaspravodlivosť nahrali na vlastné náklady. V tej dobe už bol RozpoR celkom známy svojou pódiovou šou, ktorá sa dostala do povedomia predovšetkým rôznymi rekvizitami. Skupina tvrdého jadra fanúšikov kapely sa nazývala Pogomančaft Bratislava. V roku 2005 zahrali na spomienkovom benefičnom koncerte Zastavme neonacistov na mieste vraždy Daniela Tupého na Tyršovom nábreží v Petržalke. Začiatkom roka 2008 vystúpili v programe Ladí Neladí na ČT2. Tesne po desiatom výročí založenia kapely prišli aj profi-klipy vďaka spolupráci s Albertom Rafajom. Výsledkom je seba-reflexívna skladba s parodickým klipom „Nestala sa z nás už pičovina?“ či motivačná pieseň „Potrebujeme makať na sebe“. S tým súvisia aj stovky tisíc vzhliadnutí tejto alternatívnej kapely na YouTube. Viac už predvedú sami na Pohode 2016.

[youtube TFHr5mvkW2U 720 410]

Nina Kravitz

Jedna z najvýznamnejších postáv svetovej elektronickej scény. Nina Kraviz (Нина Кравиц) vystúpi na Pohode 2016. Rodená Sibírčanka, producentka a DJka je známa vďaka vášnivému neustálemu hladu po nových i starých nahrávkach a zvukoch. Jej mimoriadna chuť po výstrednej elektronickej hudbe viedla k založeniu vlastného vydavateľstva трип (Trip). V roku In 2015 bol трип magazínom Mixmag vybraný  za najlepšie vydavateľstvo roka. Od tohto roku je pravidelným hosťom BBC Radio 1 Residency show.

nina-kraviz

Sibírska trendseterka je známa aj pre jej hudobne nekompromisné energické DJ vystúpenia, počas ktorých zahrá aj to, čo by sa mnohí iní neodvážili s neuveriteľne úprimným prepojením s publikom. Vďaka tomuto jedinečnému pocitu spolu s nekompromisným postojom a charizmatickým pódiovým prejavom si Nina Kraviz vyslúžila pozíciu elektronického headlinera na najväčších svetových festivaloch Coachella, Amsterdam Dance Event, Awakenings, Sonar, DEMF a mnohých ďalších. Kraviz je jedným z mála DJov, ktorí si dokážu podmaniť veľký dav ako aj udržať magickú atmosféru vystúpenia v malom intímnom klube.

[youtube 605bwlAz_iQ 720 410]

Nina pravidelne hráva v najprestížnejších kluboch v Európe, Japonsku a Severnej Amerike: Concrete v Paríži, legendárny Robert Johnson v Offenbachu, Air v Tokiu, Fabric v Londýne, Berghain v Berlíne, Output v New Yorku. Počas posledných rokov je výrazná aj jej prítomnosť v kluboch na Ibize. Bola pravidelným hosťom v klube Richieho Hawtina (Enter) až do jeho zatvorenia, v klube DC-10, na Cocoon párty a v Amnesii a Revolution party Carla Coxa v klube Space.

Viac sa dozviete na stránke pohodafestival.sk.

0
Komentovať (0)