Foto: commons.wikimedia.org

Matej Mensatoris / / Veda
Počuli ste už o McColloughovom efekte?

Určite sa stalo už aj vám, že ste niekde započuli pesničku (a vôbec sa vám nemusela páčiť, skôr naopak), a tá sa vám v mysli stále prehrávala. Jednoducho ste ju nevedeli dostať z hlavy preč, a to aj niekoľko hodín. Viete ale o tom, že niečo podobné sa môže stať aj s vaším zrakom? V roku 1956 americký psychológ objavil zvláštny optický klam, ktorý bol napokon po ňom aj pomenovaný – McColloughov efekt.

Tento efekt spočíva v pozeraní sa na obrázky s čiernymi a farebnými pruhmi. Pri dlhšom pozeraní na ne, sa nám takýto stav „vypáli“ do mozgu, a následne, ak sa pozeráme na zvislé alebo vodorovné pruhy, avšak už bez farieb, tak mozog si tam farbí „domyslí“. Takýto stav môže byť dokonca nepríjemný, ba až nebezpečný, keďže u niektorých ľudí, ktorí sa na čierno-farebné pruhy pozerali dlhšiu dobu (15-30 minút) tento efekt ostal aktívny po dobu až troch mesiacov. Avšak, aj keď sa na tieto obrazce budete pozerať len niekoľko minút, prípadne sekúnd, tak tento efekt môžete zbadať ešte aj po hodine.

Chcete to skúsiť?

Ak ste sa predsa len rozhodli, že to skúsite a risknete to, potom sa pozerajte do stredu týchto obrazcov, niekoľko sekúnd na prvý – červený, potom na druhý – zelený a niekoľko krát to vystriedajte. Toto opakujete aspoň minútu, alebo ak chcete dlhší účinok, tak aj viac.

en.wikipedia.org
en.wikipedia.org

Ak už si myslíte, že to stačí, tak sa pozrite na nasledujúci obrázok. Je čiernobiely, no ak ste sa dostatočne dlho pozerali na predchádzajúce obrázky, tak vodorovné biele pruhy by mali vyzerať zelenkasto a naopak zvislé pruhy sú ružovkasté.

upload.wikimedia.org
upload.wikimedia.org

Ak to takto vidíte, potom sa u vás prejavil McColloughov efekt. Zbadali ste to? Ak áno, tak potom sa pozrite na tento druhý obrázok aj o niekoľko minút, prípadne o hodinu, ba aj viac a pozorujte, či na vás tento efekt stále pôsobí.

Pozri aj: Nepoznali by sme New York a Mayovia by vynikali v matematike. Takto by vyzeral dnešný svet, keby Amerika nebola nikdy kolonizovaná (Video)

iflscience.com
0
Komentovať (0)