Pixabay

Matej Mensatoris / / Now U Know
Najnovšia štúdia vedcov prináša šokujúce informácie ohľadom sexu. Ak ho mávate veľa, potom je tu isté riziko, že môžete prepadnúť užívaniu drog. Prečo je tomu tak?

Sex je prirodzenou súčasťou života všetkých živočíchov, a aj preto je tento akt predmetom mnohých výskumov. Ten najnovší výskum sledoval ako veľmi sex vplýva na závislosti od drog. A zistil zaujímavé skutočnosti. Vyzerá to tak, že tí, ktorí majú veľa sexu, majú väčšie sklony stať sa závislým na drogách ako jedinci, ktorí sexu mávajú menej. 

Prečítajte si tiež článok o mýtoch o sexe, ktorým verí stále mnoho ľudí, no nie sú vôbec pravdivé. Ktorým z nich ste doteraz verili aj vy?

Tento výskum však neprebiehal na ľuďoch, ale na laboratórnych potkanoch. Vedci zistili, že sa v mozgu potkana pri nadmernom sexe zmenšuje oblasť s neurónmi zodpovednými za pôžitky. To znamená, že aby mozog zažil rovnako príjemné pocity, potrebuje viac a viac látok, ktoré pôžitok navodia. Rovnaký efekt je možné sledovať u konzumentov niektorých drog, kde pravidelní užívatelia potrebujú čoraz viac a viac drogy, aby dosiahli rovnako intenzívny stav ako predtým.

americanaddictioncenters.org
americanaddictioncenters.org

V štúdií vedci najprv nechali potkany aby sa mohli páriť, koľko chcú, pričom mali potkany k dispozícií aj amfetamínové drogy. Potom im párenie zamedzili a sledovali, čo sa bude diať. Pozorovaním zistili, že potkany začali nedostatok sexu nahradzovať drogou, ktorá v mozgu pôsobila na rovnaké či podobné centrá, a tak potkanom poskytovala náhradné uspokojenie.

Autori štúdie však uvádzajú, že aj keď mozog človeka a potkana sú si v mnohom podobné, nemôžeme hneď tieto zistenia preklápať na ľudí, aj keď nejaké náznaky tu sú. Podľa nich je ale celkom reálne, že človek, ktorý máva veľa sexu, sa môže ľahšie stať závislým nielen na zakázaných drogách, ale napríklad aj na alkohole, nikotíne, či niektorých liekoch.

skim.gs
skim.gs

Ak teda mávate veľa sexu, radšej ostaňte pri ňom a neskúšajte ho nahradiť niečim iným. Veď sex je asi tá najlepšia „droga“ aká existuje, a tak nie je dôvod, aby ste ju menili za niečo iné.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
0
Komentovať (0)